Wieczorem 10 listopada w gdańskim klasztorze oo. franciszkanów Świętej Trójcy odbyła się prapremiera oratorium "Wschód Zachodu", skomponowanego przez Marcina Nierubca.
Wydarzenie muzyczne uświetniło obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Gdańsku. Na zakończenie błogosławieństwa zgromadzonym i Gdańskowi udzielił abp Sławoj Leszek Głódź z biskupami pomocniczymi, Wiesławem i Zbigniewem. - Oratorium, którego wysłuchaliśmy, jest modlitwą na cześć Gdańska. Możemy powiedzieć: "Te Deum Gdańsk". Błogosławimy z serca dla miasta i całej Ojczyzny - mówił metropolita gdański.
Oratorium napisane dla Pomorza to bezcenny prezent dla Polski w roku wielkiego, narodowego jubileuszu. Głównym atutem dzieła jest połączenie treści sławiących narodową mądrość ze znakomitą, przebojową muzyką. „Wschód Zachodu” stanowi prawdziwie patriotyczne przesłanie od Gdańska, miasta zawsze związanego z Polską, które dzięki melodyjności piosenek trafi do wielu polskich serc w całym kraju. Bohaterem piętnastu utworów na orkiestrę i głosy jest królewskie, polskie miasto Gdańsk. Historia niezwykłych więzi miasta z Koroną sięga od początków polskiej państwowości, czasów św. Wojciecha biskupa aż do współczesnych wydarzeń.
Kompozytorem utworów jest Marcin Nierubiec, który do ich wykonania zaprosił gwiazdy scen. W prapremierze wystąpili: Katarzyna Cerekwicka, Anna Serafińska, Justyna Steczkowska, Piotr Cugowski, Krzysztof Iwaneczko i Grzegorz Wilk. Partie chóralne zaśpiewała Cappella Gedanensis. Akompaniowała artystom Akademicka Orkiestra Symfoniczna z Gdańska pod dyrekcją Tadeusza Wicherka. W roli narratorów widowiska wystąpili wybitni aktorzy, Halina Łabonarska oraz Jerzy Zelnik. Aranżację przygotował Zbigniew Małkowicz, współtwórca poporatorium „Miłosierdzie Boże”, które odniosło sukces w kraju oraz USA i Kanadzie. Organizatorem koncertu był Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, producentem - Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Niepodległa.