Nowy numer 24/2021 Archiwum

Ciężkie oskarżenia pozwanego

W Gdańsku trwa proces o ochronę dóbr osobistych z powództwa J. Kaczyńskiego przeciwko L. Wałęsie. Sąd przesłuchuje dziś obu polityków.

Dzisiejsza odsłona procesu, który od marca br. toczy się przed gdańskim Sądem Okręgowym, rozpoczęła się od negocjacji między stronami, o które poprosił sąd. Sprawa dotyczy m.in. wypowiedzi Wałęsy, że szef PiS jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską. Po dwugodzinnych rozmowach, nie doszło do zawarcia ugody między prezesem Prawa i Sprawiedliwości i b. prezydentem.

- To było wyjątkowo ciężkie oskarżenie. To jest oskarżenie, że nie dbałem o życie, o swojego brata, ale też o życie 90 kilku innych osób, w tym wielu bardzo mi bliskich - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości, komentując słowa Lecha Wałęsy, że lider PiS jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską.

J. Kaczyński dodał, że podczas swojej ostatniej rozmowy telefonicznej z bratem, prezydentem Lechem Kaczyńskim "nigdy nie wydawał żadnego polecenia”, aby na siłę lądować w Smoleńsku.

W procesie Kaczyński domaga się od Wałęsy przeprosin i wpłaty 30 tys. zł na cele społeczne za wpisy na Facebooku, które pojawiły się od czerwca do września 2016 r. W pozwie stwierdzono, że ze strony byłego prezydenta padły zarzuty, iż "Jarosław Kaczyński podczas lotu samolotu z polską delegacją do Smoleńska, mając świadomość nieodpowiednich warunków pogodowych, kierując się brawurą, wydał polecenie, nakazał lądowanie, czym doprowadził do katastrofy lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 r.". W oświadczeniu, którego domaga się od Wałęsy Kaczyński, ma znaleźć się stwierdzenie, że były to "bezprawne i nieprawdziwe zarzuty".

Kaczyński domaga się również przeprosin za słowa Wałęsy o tym, że "nie jest zdrowy, zrównoważony psychicznie". Prezes PiS chce ponadto, by były prezydent przeprosił go za zarzuty wydania polecenia "wrobienia" go, przypisania mu współpracy z organami bezpieczeństwa PRL.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • velario
    23.11.2018 03:07
    Kiedy patrzę na tych dwóch panów, niegdyś stojących po jednej stronie barykady w walce o wolną Polskę, a dziś stojących po przeciwnych stronach sali sądowej, jest mi po prostu smutno...:(
    doceń 7
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama