Rodzice i wychowawcy szukają wiedzy na na temat współczesnych zagrożeń, związanych z rozwojem młodego człowieka i sposobów prewencji. Dwudniowe spotkanie na Uniwersytecie Gdańskim ma im w tym pomóc.
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w pierwszym dniu obrad konferencji pt. "Zagrożenia rozwoju osobowości młodego człowieka na początku XXI w.". Bp Zbigniew Zieliński wygłosił wykład wprowadzający "Dobrobyt a dobro bytu" - takie jest też hasło tej edycji konferencji, którą cyklicznie organizuje TE "Lokomotywa". - W tym roku w szczególny sposób pochylamy się nad tematem dobrobytu. Poszukamy odpowiedzi, jak działa nasz mózg przy uzależnieniach, jak kształtować charakter i cnoty, by nie popaść w otchłań dobrobytu - mówią organizatorzy konferencji z TE "Lokomotywa".
W sobotę prof. Mariusz Jędrzejko, w wykładzie pt. "Wielka pułapka dla mózgu czyli dziecko w cyberprzestrzeni", wskazywał na zagrożenia czyhające na młodych w Internecie. Szczególnie skupił się na tym, co się dzieje z naszym mózgiem w cyberprzestrzeni i w jaki sposób dajemy się owładnąć i jesteśmy zdolni do bycia kierowanymi przez internetowe kreacje. Senator RP Antoni Szymański, który jest jednym z patronów honorowych konferencji, mówił o trudnościach w wychowywaniu dzieci przez jednego rodzica. Senator, który jest również zawodowym rodzinnym kuratorem sądowym, wskazał na wiele przykładów ze swej praktyki, by opowiedzieć o tych zjawiskach.
Ponowne, sobotnie wystąpienie prof. Jędrzejki, koncentrowało się wokół największego obecnie zagrożenia dla młodych Polaków, czyli dopalaczy. Ten znany pedagog społeczny i socjolog, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny, jest wybitnym specjalistą od uzależnień. Na co dzień jest dyrektorem naukowym Centrum Profilaktyki Społecznej. Ukończył m.in. Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych, a w latach 1981-2004 pełnił zawodową służbę wojskową. Był m.in. asystentem pierwszego Dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniewa Zalewskiego oraz asystentem Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej - współtworzył program profilaktyki narkotykowej w wojsku. W 1998 roku, jako najmłodszy oficer Wojska Polskiego, został mianowany na stopień pułkownika. Od 2003 roku nauczyciel akademicki m.in. w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Gdańskie audytorium z wielką uwagą wysłuchało jego wykładu pt. "Dopalacze - nowe substancje psychoaktywne", w którym wyjaśnił działanie substancji chemicznych na organizm człowieka.
W czasie niedzielnej sesji nie zabraknie równie ciekawych wystąpień, m.in. s. Michaeli Pawlik, która opowie o swoich doświadczeniach z dalekowschodnią religijnością, jogą, czy Grzegorza Górnego o walce o dusze. W konferencji TE "Lokomotywa", współorganizowanej corocznie bierze udział ok. 300 osób, a wykładowcy i uczestnicy przyjeżdżają z całej Polski. Patronat honorowy nad tegoroczną konferencją objął metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź, senator Antoni Szymański oraz prof. Jerzy Gwizdała, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.