Rodzice i wychowawcy szukają wiedzy na na temat współczesnych zagrożeń, związanych z rozwojem młodego człowieka i sposobów prewencji. Dwudniowe spotkanie na Uniwersytecie Gdańskim ma im w tym pomóc.
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w pierwszym dniu obrad konferencji pt. "Zagrożenia rozwoju osobowości młodego człowieka na początku XXI w.". Bp Zbigniew Zieliński wygłosił wykład wprowadzający "Dobrobyt a dobro bytu" - takie jest też hasło tej edycji konferencji, którą cyklicznie organizuje TE "Lokomotywa". - W tym roku w szczególny sposób pochylamy się nad tematem dobrobytu. Poszukamy odpowiedzi, jak działa nasz mózg przy uzależnieniach, jak kształtować charakter i cnoty, by nie popaść w otchłań dobrobytu - mówią organizatorzy konferencji z TE "Lokomotywa".
W sobotę prof. Mariusz Jędrzejko, w wykładzie pt. "Wielka pułapka dla mózgu czyli dziecko w cyberprzestrzeni", wskazywał na zagrożenia czyhające na młodych w Internecie. Szczególnie skupił się na tym, co się dzieje z naszym mózgiem w cyberprzestrzeni i w jaki sposób dajemy się owładnąć i jesteśmy zdolni do bycia kierowanymi przez internetowe kreacje. Senator RP Antoni Szymański, który jest jednym z patronów honorowych konferencji, mówił o trudnościach w wychowywaniu dzieci przez jednego rodzica. Senator, który jest również zawodowym rodzinnym kuratorem sądowym, wskazał na wiele przykładów ze swej praktyki, by opowiedzieć o tych zjawiskach.
Ponowne, sobotnie wystąpienie prof. Jędrzejki, koncentrowało się wokół największego obecnie zagrożenia dla młodych Polaków, czyli dopalaczy. Ten znany pedagog społeczny i socjolog, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny, jest wybitnym specjalistą od uzależnień. Na co dzień jest dyrektorem naukowym Centrum Profilaktyki Społecznej. Ukończył m.in. Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych, a w latach 1981-2004 pełnił zawodową służbę wojskową. Był m.in. asystentem pierwszego Dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniewa Zalewskiego oraz asystentem Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej - współtworzył program profilaktyki narkotykowej w wojsku. W 1998 roku, jako najmłodszy oficer Wojska Polskiego, został mianowany na stopień pułkownika. Od 2003 roku nauczyciel akademicki m.in. w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Gdańskie audytorium z wielką uwagą wysłuchało jego wykładu pt. "Dopalacze - nowe substancje psychoaktywne", w którym wyjaśnił działanie substancji chemicznych na organizm człowieka.
W czasie niedzielnej sesji nie zabraknie równie ciekawych wystąpień, m.in. s. Michaeli Pawlik, która opowie o swoich doświadczeniach z dalekowschodnią religijnością, jogą, czy Grzegorza Górnego o walce o dusze. W konferencji TE "Lokomotywa", współorganizowanej corocznie bierze udział ok. 300 osób, a wykładowcy i uczestnicy przyjeżdżają z całej Polski. Patronat honorowy nad tegoroczną konferencją objął metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź, senator Antoni Szymański oraz prof. Jerzy Gwizdała, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.
Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.