Nowy numer 23/2021 Archiwum

Pomnik ks. Jankowskiego zniknie z Gdańska?

Władze Gdańska zapowiadają usunięcie pomnika ks. Henryka Jankowskiego, legendarnego kapelana "Solidarności". Chcą też odebrać nieżyjącemu proboszczowi bazyliki św. Brygidy honorowe obywatelstwo miasta. Stanowisko w sprawie kapłana zabrała także gdańska kuria metropolitalna.

Gorąca dyskusja wokół postaci nieżyjącego prałata rozgorzała po publikacji "Dużego Formatu". Autorka reportażu, na podstawie rozmów, oskarżyła zmarłego kapelana strajkujących w sierpniu 1980 r. stoczniowców o to, że dopuszczał się przemocy seksualnej m.in. wobec podopiecznych. Głos w sprawie zabrał również Paweł Adamowicz, niegdyś ministrant ks. Jankowskiego, obecnie prezydenta Gdańska. - Nie ma miejsca w przestrzeni publicznej dla pomnika księdza Jankowskiego. Tylko niech to się odbywa z kulturą i uszanowaniem procedur - powiedział w poniedziałek 10 grudnia w czasie konferencji prezentującej budżet miasta.

Nie wiadomo, jaki los spotka pomnik, który Społeczny Komitet Budowy wykonał z zebranych pieniędzy i ustawił na skwerze imienia ks. H. Jankowskiego, nazwanego tak decyzją miejskich urzędników. Mówi się, że figura prałata miałaby zostać przeniesiona - nie wiadomo jednak, dokąd.

Sprawa ks. Jankowskiego ma stanąć na sesji budżetowej Rady Miasta Gdańska, zaplanowanej na wtorek 11 grudnia. Radny Piotr Borawski, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej, ma odczytać w imieniu klubu oświadczenie na temat kapelana "Solidarności". Wniesione zostaną również projekty uchwał o usunięciu pomnika i odebraniu honorowego obywatelstwa w wypadku, gdy zyskają poparcie co najmniej 18 radnych.

Głos w sprawie nieżyjącego od 8 lat kapłana zabrała także kuria metropolitalna, publikując oświadczenie. W dokumencie podpisanym przez ks. Rafała Dettlafa, kanclerza kurii, czytamy m.in. "...informujemy, że do Kurii Metropolitalnej Gdańskiej, na przestrzeni ostatnich 10 lat (2008-2018), nie wpłynęły żadne doniesienia potwierdzające zarzuty podnoszone w mediach. (...) Jednocześnie Archidiecezja Gdańska wyraża gotowość podjęcia próby rzeczowego i zgodnego z prawdą zbadania wszystkich możliwych aspektów tej sprawy, w myśl Wytycznych Konferencji Episkopatu Polski (z dnia 8.10.2014 r.) dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego, a mianowicie: »Gdyby oskarżenie zostało wniesione przeciwko zmarłemu duchownemu, nie należy wszczynać dochodzenia kanonicznego, chyba że zasadnym wydałoby się wyjaśnienie sprawy dla dobra Kościoła«".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Jasne
  10.12.2018 22:31
  Gazeta będzie teraz decydować, kto w Polsce jest legendą, a kto łajdakiem. Skazanie bez sądu. A może jednak najpierw trzeba mieć dowody? Sędzia Kavanaugh też miał być gwałcicielem, a okazało się że padł ofiarą pomówień.
  doceń 7
 • marek
  11.12.2018 08:28
  Diable,z greckiego oskarżyciel; nie ma łatwiejszej rzeczy na świecie niż czynienie zła,oskarżanie bliźniego.
  doceń 3
 • Tomaszl
  11.12.2018 08:56
  Mnie w tym wszystkim bardzo zastanawia postawa wielu katolików. Otóż dziś, gdy ks. Jankowski już nie żyje i jest już po pierwszym sądzie może warto bardzo modlić sie w jego intencji. Zamiast uczestniczyć w emocjonalnie sterowanym i nakręcanym spektaklu. Potencjalne ofiary winny jak najszybciej zgłosić sie do kurii, złożyć stosowne zawiadomienia i do czasu wyjaśnienia raczej pozostać dla swojego dobra w cieniu, a nie kreować sie medialnie. Szczególnie gdy wielu chce sie wybić i zaistnieć na ich nieszczęściu.
 • Michał
  11.12.2018 12:02
  Kiedy chodzi o lustrację, to GW mówi o polowaniu na czarownice, braku dowodów, lub ich fabrykowaniu. Kiedy chodzi o oskarżenie wobec kapłana, żadne dokumenty, śledztwo, nie są
  konieczne - wystarczy publikacja w nowożytnej biblii (mała litera celowo).
  doceń 4
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama