IMGW wydał ostrzeżenie o silnym wietrze na Pomorzu

Na Pomorzu obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem.

Przewiduje się wiatr w porywach miejscami od 80 do 95 km/h z północnego zachodu i północy. Na Bałtyku możliwe pojedyncze porywy do 11 w skali Beauforta.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". IMGW zaleca w związku z tym dużą ostrożność, śledzenie komunikatów o sytuacji pogodowej oraz przestrzeganie "zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia".

Biuro Prognoz Hydrologicznych Oddziału Morskiego IMGW PIB w Gdyni wydało również ostrzeżenie hydrologiczne stopnia 3., dotyczące wzrostu poziomów morza powyżej stanów alarmowych na całym Wybrzeżu, a także na Żuławach i Zalewie Wiślanym.

Z ostrzeżeń przekazywanych przez gdyńskie Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika także, że silny wiatr będzie wiał w regionie przynajmniej do nocy ze środy na czwartek. Najsilniejsze porywy osiągać mogą prędkość nawet do około 100 km/h.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by zabezpieczyć balkony i usunąć z nich wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, pozamykać okna i drzwi, naładować telefon komórkowy, nie parkować w pobliżu drzew, szyldów reklamowych i linii wysokiego napięcia. RCB apeluje również, by nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to niezbędne, a w razie konieczności wybrać numer alarmowy 112.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..