Nowy numer 17/2024 Archiwum

Betlejem w Gdyni przejdź do galerii

Impreza, będąca częścią ogólnopolskiego tournée najlepszych polskich muzyków - "Betlejem w Polsce", po raz trzeci zagościła w mieście i przyciągnęła tysiące słuchaczy. To największa charytatywna trasa koncertowa w kraju.

Była to ekscytująca podróż w czasie i przestrzeni, gdzie polskie ścieżki przecięły muzyczne szlaki wyznaczone przez kolędy i pieśni bożonarodzeniowe z Armenii, krajów arabskich, kompozycje serbskie, norweskie, niemieckie, angielskie, irlandzkie, baskijskie, cejlońskie, ukraińskie, hebrajskie, a nawet etiopskie czy te stworzone przez kanadyjskich Indian.

Wśród utworów "Betlejem w Gdyni" znalazła się też prawdopodobnie najstarsza kolęda świata. Jej melodia pochodzi z IV wieku, tekst jest jeszcze starszy. - Być może dziadkowie twórców tej kolędy znali samych apostołów - zastanawiał się Marek Zając, prowadzący.

Podobnie jak w latach poprzednich, ta duchowo-artystyczna uczta muzyczna, która odbyła się w hali Gdynia Arena, zgromadziła plejadę polskich i zagranicznych gwiazd. Na scenie pojawili się: Mate.O, Grażyna Łobaszewska, Bovska, Kamil Bednarek, Antonina Krzysztoń, Dawid Kwiatkowski, Józef Broda, Adam Krylik, Agnieszka Musiał, Dana Vynnytska - Ukrainka ze Lwowa, Yazeed Sakhnini - Arab z Nazaretu czy Kapela Maliszów.

Zagrali także zagraniczni goście: Adeba - perkusista o syryjsko-ormiańskich korzeniach, Yaron Cherniak - Żyd z Jerozolimy, bułgarsko-rumuńska orkiestra dęta oraz Atom String Quartet; międzynarodowy zespół instrumentalistów poprowadził Jan Smoczyński.

Ponaddwugodzinne kolędowanie było także okazją do uwielbienia Boga. Mateusz "Mate.O" Otremba, dyrektor artystyczny "Betlejem w Polsce", między utworami czytał fragmenty Pisma Świętego.

- Cała ta dzisiejsza wyśpiewana historia o cudzie narodzenia oparta jest o słowa Ewangelii. Ubraliśmy ją w niezwykłe wrażliwości pochodzące z różnych czasów i krain. Na tej scenie spotkało się wielu ludzi z różnych kontekstów, konfesji, a także narodów - podkreślił Mate.O.

Koncert został podzielony, jak w poprzednich latach, na kilka części, których zwieńczeniem było wspólne - publiczności i artystów - śpiewanie kolęd. Na moment przed tym wydarzeniem przyszedł czas na podzielenie się opłatkiem - na widowni i na scenie - oraz złożenie sobie życzeń świątecznych i noworocznych.

- Życzę wam wszystkim, abyście mieli wiarę, która pozwoli narodzić się w waszych sercach Chrystusowi, aby nie brakowało wam miłości i nadziei, która pozwoli iść przez życie i pozostawiać po sobie piękny ślad - mówił bp Zbigniew Zieliński.

Dochód z trasy "Betlejem w Polsce" jest przeznaczony na pomoc osobom potrzebującym w ramach akcji "Głodnych nakarmić".

Organizatorem trasy koncertowej jest Fundacja "Światło-Życie". Wydarzenie patronatem honorowym objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Patronat medialny objął "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama