Nowy numer 08/2024 Archiwum

Paweł Adamowicz spocznie w bazylice Mariackiej

Pogrzeb prezydenta Gdańska odbędzie się w sobotę. Zostanie pochowany w największej ceglanej gotyckiej świątyni na świecie.

Aleksandra Dulkiewicz, komisarz Gdańska, poinformowała w środę na konferencji prasowej, która odbyła się przed Urzędem Miasta, że pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę o godz. 12 w świątyni nazywanej "koroną Gdańska". Mszy św. pogrzebowej przewodniczyć będzie abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Organizatorami uroczystości pogrzebowych są miasto Gdańsk i rodzina Pawła Adamowicza. Od czwartku od godz. 17, przez dobę, w Europejskim Centrum Solidarności wystawiona będzie trumna prezydenta Adamowicza.

W piątek o godz. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę prezydenta Pawła Adamowicza ulicami miasta do bazyliki Mariackiej. - Zgodnie z tradycją wielowiekową, która w Gdańsku panowała, przychylając się do prośby rodziny, a także inicjatywy metropolity gdańskiego i do wielu głosów, które docierały w tych dniach, pan prezydent Adamowicz zostanie pochowany w bazylice Mariackiej - mówił ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki. Wieczorem zostanie odprawiona Msza św., zaś do północy w świątyni będzie można modlić się przy trumnie za duszę zamordowanego prezydenta. Paweł Adamowicz spocznie w bazylice Mariackiej   O uroczystościach pogrzebowych poinformowano na specjalnej konferencji prasowej przed Urzędem Miejskim w Gdańsku. Piotr Piotrowski /Foto Gość W sobotę bazylika Mariacka będzie otwarta od godz. 7, gdzie będą już prochy prezydenta Adamowicza.

Na konferencji poproszono, żeby zamiast kwiatów i zniczy mieszkańcy, którzy przyjdą pożegnać prezydenta, wsparli wolontariuszy, którzy - zgodnie z wolą rodziny - będą zbierali pieniądze na dwa cele - Hospicjum im. ks. Dutkiewicza oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Rodzina, jak dodano, prosi także o nieskładanie kondolencji.

Na czas uroczystości w piątek i sobotę komunikacja publiczna w Gdańsku będzie bezpłatna. - Apeluję o korzystanie z niej, by nie zablokować centrum miasta podczas uroczystości - dodała A. Dulkiewicz.

Prezydent Adamowicz spocznie w bazylice Mariackiej, gdzie wśród wielu gdańszczan pochowanych tam na przestrzeni wieków jest także kilkudziesięciu burmistrzów gdańskich. Przekazy historyczne podają, że spoczęli tu jako pierwsi zamordowani przez Krzyżaków w 1411 r. dwaj gdańscy burmistrzowie - Konrad Leczkow i Albert Hecht.

Dzień pogrzebu prezydenta Gdańska P. Adamowicza zostanie ogłoszony dniem żałoby narodowej - zapowiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.


W niedzielę wieczorem prezydent Adamowicz został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, tj. od 1990 r.; w latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama