Nowy numer 23/2021 Archiwum

Obiektywem w miasto

Najbardziej ceniony fotoreporter Europy zmierzył się z tematem ukazania Gdańska. Na 120 pracach fotografika można dostrzec niezwykłe miejsca miasta i poczuć ich "genius loci".

Chris Niedenthal, urodzony w 1950 r. w rodzinie polskich emigrantów w Londynie, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotoreporterów europejskich. Zasłynął autorstwem kultowej fotografii ze stanu wojennego w Polsce z 14 grudnia 1981 r., która przedstawia wojskowy transporter na tle budynku kina "Moskwa” w Warszawie i plakatu do filmu "Czas Apokalipsy".

Fotograf pracował dla globalnych magazynów: "Newsweek”, "Time”, "Der Spiegel”, "Geo” i "Forbes”. Mieszka i pracuje od lat 80. w Polsce. Fotografował przełomowe wydarzenia jako jeden z niewielu fotografów pracujących na zlecenie zachodnich czasopism. Fotografie, wykonane m.in. w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku dla amerykańskiego "Newsweeka”, obiegły cały świat.

Od piątku 1 lutego w Gdańsku będzie można zobaczyć fotografie artysty i dokumentalisty życia Polaków poświęcone Gdańskowi. Wystawę "Niedenthal. Gdańsk 2018” można oglądać w Ratuszu Głównego Miasta - oddziale Muzeum Gdańska (ul. Długa 46). Tworzy ją ponad 120 wielkoformatowych portretów Gdańska, które zostały zrobione od sierpnia do grudnia 2018.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama