Modlitwa i spotkanie nad Motławą młodzieży prawosławnej

Przedstawiciele młodzieży wyznającej prawosławie z całego kraju wzięli udział w Światowych Dniach Młodzieży Prawosławnej. Wydarzenie odbyło się w Gdańsku, w czasie Święta Spotkania Pańskiego, jednego z dwunastu najważniejszych w Kościele wschodnim.

Przez dwa dni młodzi prawosławni spotykali się w gdańskiej cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy. To jedyna w Gdańsku świątynia prawosławna. - Wspólna modlitwa młodych, jak co roku, odbywa się w połowie lutego. Dzieje się to w czasie święta stanowiącego pamiątkę przyniesienia Jezusa Chrystusa do świątyni w Jerozolimie, czterdzieści dni po narodzeniu, na spotkanie ze starcem Symeonem. W tradycji Kościoła wschodniego to symboliczne spotkanie Starego i Nowego Testamentu - mówi ks. Dariusz Jóźwiak, proboszcz prawosławnej parafii.

Prócz modlitwy młodzi zwiedzili m.in. Muzeum II Wojny Światowej.

Światowe Dni Młodzieży Prawosławnej po raz pierwszy zorganizowało w 1992 r. Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce. ŚDMP obchodzony jest na świecie 15 lutego, od chwili proklamowania go w 1992 r. przez Syndesmos - największą organizację prawosławną i jedną z największych na świecie organizacji młodzieżowych. Skupia ona ponad 120 prawosławnych organizacji młodzieżowych i szkół teologicznych z kilkudziesięciu krajów. Organizacja działa na rzecz międzynarodowej integracji młodzieży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..