Nowy numer 3/2021 Archiwum

Niepoczytalny atakował maczetą

Gdańska prokuratura zakończyła postępowanie w sprawie ataku maczetą w centrum handlowym w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany mężczyzna trafi na leczenie do zakładu psychiatrycznego.

Do zdarzenia doszło wieczorem, 27 września 2018 roku. Jeden z klientów supermarketu znajdującego się na parterze Galerii Bałtyckiej został znienacka zaatakowany przez mężczyznę. Napastnik uderzył go maczetą w głowę. Następnie wszedł na zaplecze sklepu i zabarykadował się w jednym z pomieszczeń biurowych. W tym czasie zniszczył maczetą monitory komputerowe.

Napastnik został zatrzymany przez wezwanych na miejsce zdarzenia policjantów. Zatrzymanie było wyjątkowo niebezpieczne - napastnik wymachiwał niebezpiecznym narzędziem i uderzał w tarcze policjantów. Zaatakowany mężczyzna doznał niegroźnych, powierzchownych otarć skóry na głowie, ale był narażony na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

- Prokurator zarzucił mężczyźnie popełnienie trzech czynów: usiłowania pozbawienia pokrzywdzonego życia, zniszczenia mienia i czynnej napaści na policjantów. Nie przyznał się do ich popełnienia. Złożył wyjaśnienia, których treść wskazywała na zaburzenia psychiczne - mówi prok. Grażyna Wawryniuk, rzecznik gdańskiej Prokuratury Okręgowej.

Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował podejrzanego, został też poddany jednorazowemu badaniu sądowo-psychiatrycznemu. Według opinii biegłych psychiatrów, mężczyzna jest chory i w chwili popełnienia zarzuconych mu czynów był niepoczytalny. - Zgodnie z obowiązującym prawem osoba, która w chwili czynu jest niepoczytalna, nie popełnia przestępstwa. W takim wypadku postępowanie przygotowawcze umarza się - dodaje G. Wawryniuk. Gdańska prokuratura zawnioskowała o umieszczenie go w zakładzie psychiatrycznym. Wniosek w tej sprawie trafił już do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama