Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie było miejscem celebracji diecezjalnych obchodów Dnia Świętości Życia. Wierni dokonali duchowej adopcji dziecka poczętego. Dodatkowo do służby doradców rodzinnych powołano 53 osoby z diecezji.
Uroczystość rozpoczęła modlitwa różańcowa z adoracją Najświętszego Sakramentu, w której licznie uczestniczyli diecezjalni doradcy rodzinni, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, duchowni i siostry kanoniczki, które prowadzą Dom Samotnej Matki przy sanktuarium. Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. kan. Krzysztof Homoncik, diecezjalny duszpasterz rodzin, i Anna Mrozowicz, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego, wręczyli 53 osobom misje kanoniczne. To pierwsza grupa osób, które ukończyły archidiecezjalne studium doradztwa rodzinnego i przez najbliższe 5 lat będą posługiwać w tym charakterze w swoich wspólnotach i parafiach. Wśród nich znaleźli się Beata i Wojciech Antoniakowie, którzy będą prowadzili spotkania dla narzeczonych i rodzin w jednej z gdańskich parafii.
Beata i Wojciech Antoniakowie odebrali w matemblewskim sanktuarium misję kanoniczną. Przez 5 lat będą mogli służyć jako doradcy rodzinni w swojej parafii. Piotr Piotrowski /Foto Gość- Zainteresowały nas tematy świadomego przygotowania do rodzicielstwa, naturalnych metod planowania rodziny i naprotechnologii. Zapisaliśmy się z żoną na kurs i od dziś możemy służyć pomocą innym osobom - mówi W. Antoniak.
Centralnym punktem uroczystości była Msza św. z obrzędem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, której przewodniczył ks. Homoncik wraz z towarzyszącymi kapłanami z Gdańskiego Seminarium Duchownego, gdańskiej Caritas i ks. Andrzejem Pradelą, kustoszem matemblewskiego sanktuarium. - Naszym obowiązkiem jest dziś przeciwstawienie się kulturze negującej prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz podważającej znaczenie małżeństwa i rodziny - mówił ks. Andrzej, witając zgromadzonych.
Homilię wygłosił ks. Wojciech Langowski, ojciec duchowny GSD, odnosząc się do pojęcia woli Bożej i ewangelicznego zwiastowania w Nazarecie. - To miejsce nieznaczące, mała wioska, w której nic wielkiego wcześniej się nie wydarzyło. Do czasu, aż pojawił się Bóg. Dziś my spójrzmy, gdzie jest nasz Nazaret. Do czego nas Bóg wzywa - mówił ks. Langowski.
Po homilii obrzęd duchowej adopcji, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób, poprowadził ks. Pradela. Adopcyjni rodzice złożyli przyrzeczenie, w którym zobowiązali się do duchowej opieki nad swoimi nienarodzonymi podopiecznymi.
Duchowa adopcja to 9-miesięczna, codzienna modlitwa za dziecko, które zagrożone jest aborcją lub innym niebezpieczeństwem utraty życia, ale także za rodziców - o zmianę nastawienia do wartości życia. Może podjąć ją każdy chrześcijanin, niezależnie od wieku. Duchową adopcję rozpoczyna się każdorazowo od złożenia uroczystej przysięgi, w czasie której podejmujący ją zobowiązuje się do odmawiania krótkiej modlitwy adopcyjnej w intencji poczętego dziecka i jego rodziców pt. "Panie Jezu" i jednej tajemnicy Różańca. Modlitwę w intencji poczętego dziecka mogą podejmować także rodzice w przeszłości decydujący się na aborcję oraz ci, którzy namawiali lub przymuszali do niej innych.