Gdańsk. Promocja książki "Piątka u Semki" przejdź do galerii

W historycznej sali BHP odbyło się spotkanie autorskie promujące nową książkę Jana Hlebowicza, historyka oraz dziennikarza - "Piątka u Semki".

Jest to wywiad rzeka z Piotrem Semką, znanym publicystą i dziennikarzem. Na prawie 400 stronach, zamkniętych w 9 rozdziałach, znalazły się m.in. rozmowy o młodzieżowej konspiracji lat 80., współpracy z Bogdanem Borusewiczem przy "Solidarności" - Piśmie Regionu Gdańskiego, strajkach 1988 roku, opozycyjnym środowisku na KUL, transformacji ustrojowej czt tworzeniu mediów po 1989 roku.

- Piotr młodszemu pokoleniu kojarzy się z bieżącą rolą komentatora polityki. Dla mnie było ważne, by pokazać go jako osobę już od najmłodszych lat mocno angażującą się w działalność podziemną - opozycyjną, a także postać szczególnie ważną w kontekście transformacji ustrojowej i tworzenia mediów po ‘89 roku - podkreśla J. Hlebowicz.

P. Semka w rozmowie z J. Hlebowiczem opowiada o swoim dzieciństwie w Gdańsku, o pierwszych krokach reportera i kolejnych wyborach życiowych. Jego oczyma oglądamy niedawne wydarzenia historii Polski. Mówi sporo o Jarosławie Kaczyńskim, Adamie Michniku, Janie Olszewskim, Jarosławie Kurskim i jego bracie Jacku, a także Wiesławie Walendziaku. - Ich losy splatały się, a wszystko zaczęło się od młodzieżowej konspiracji pierwszej połowy lat 80. XX w. wokół pisma, które wydawali w III LO, czyli Biuletynie Informacyjnym Topolówki, który był przepustką do kolejnych działań opozycyjnych - mówi autor.

W książce znalazł się ciekawy wątek dotyczący Grudnia ’70 i Sierpnia ’80. - Piotr stawia tezę, że owe wydarzenia wynikają z kresowych korzeni wielu mieszkańców Gdańska, którzy po 1945 r. napłynęli do miasta. Ci ludzie już bardzo wcześnie poznali, czym jest komunizm i jakie niesie ze sobą zagrożenia - wyjaśnia J. Hlebowicz.

Jako postać szczególnie ważną dla ludzi Ruchu Młodej Polski P. Semka wymienia m.in. ks. Józefa Zator-Przytockiego, proboszcza kościoła "Na Czarnej" we Wrzeszczu, a następnie proboszcza bazyliki Mariackiej, kapelana i podpułkownika kresowych oddziałów AK. - Nieprzypadkowo pierwsza niezależna demonstracja niepodległościowa związana z 11 listopada odbyła się po homilii ks. Zator-Przytockiego związanego z Lwowem. Demonstranci z bazyliki Mariackiej przeszli pod lwowski pomnik Jana III Sobieskiego. Nieprzypadkowo również Tadeusz Szczudłowski, jeden z najbardziej nieprzejednanych opozycjonistów na Pomorzu, wywodził się ze Lwowa - wskazuje J. Hlebowicz.

P. Semka polemizuje tym samym z niemieckim dziedzictwem Wolnego Miasta Gdańska. - WMG dla Polonii gdańskiej nie było wolne. Od 1933 r. do rozpoczęcia wojny poddawane było ciągłym ograniczeniom i szykanom. To są pewne tropy badawcze, które, mam nadzieję, będą rozwijane. A mianowicie: jak duch kresowy wpłynął na dzisiejszą tożsamość gdańska, gdyż w zaledwie 7. miesięcy 1945 roku Gdańsk zasiedliło 23 tys. Polaków z byłych Kresów II RP, co stanowiło 30 proc. nowej gdańskiej społeczności. Wśród 165 tys. obywateli polskich u schyłku 1948 roku w Gdańsku ok. 16 proc. stanowili repatrianci - podkreśla historyk.

J. Hlebowicz dodaje, że w książce nie brakuje również bieżących tematów oscylujących głównie wokół tzw. polityki historycznej - ECS, MIIWŚ, relacji polsko-żydowskich oraz wielu innych.


Piotr Semka - dziennikarz i publicysta. Ukończył historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2. połowie lat 80. XX w. związany z ruchem podziemnej Solidarności. Jako dziennikarz prasowy pisał dla "Gazety Polskiej", "Tygodnika Solidarność", "Życia", "Dziennika". "Przewodnika Katolickiego", "Wprost", "Christianitas", "Rzeczpospolitej" i "Uważam Rze". Publikuje w "Do Rzeczy". Pracował dla TVP i TV Puls. Autor m.in. biografii Lecha Kaczyńskiego i książki "My, reakcja. Historia emocji antykomunistów 1944-1956".

Jan Hlebowicz - historyk i publicysta. W latach 2012-2018 dziennikarz "Gościa Niedzielnego". Autor czterech książek, w tym wyróżnionej w konkursie im. Władysława Pobóg-Malinowskiego "Niepokorni z Topolówki". Publikował m.in. w "Do Rzeczy", "Dzienniku Bałtyckim", "Pielgrzymie". Współpracuje z Radiem Gdańsk, tworząc audycję historyczną "Pomorskie miesiące". Laureat konkursu "Lodołamacze" w kategorii "Dziennikarz bez barier". Obecnie rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej - oddział w Gdańsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..