- Módlmy się, aby każdy z nas dał się przekonać Bogu, że Jezus jest światłością świata. Że może nas On przeprowadzić drogą do domu, od naszego początku do naszego kresu. Drogą nie zawsze spokojną, ale zawsze bezpieczną - mówił w homilii ks. prof. dr hab. Robert Woźniak.
O Bożej miłości oraz pokusie ateizmu mówił podczas drugiego dnia odbywających się w katedrze oliwskiej rekolekcji dla inteligencji Wybrzeża ks. prof. Woźniak.
Kaznodzieja podkreślał, że współcześni chrześcijanie atakowani są przez radykalnie ateistyczne prądy intelektualne. - Być może każdy z nas jest kuszony takim myśleniem. Ale jestem przekonany o tym, że głębiej niż ta pokusa jest w nas ciche poczucie, że nasze istnienie ma sens - mówił.
- Nie pozwól się zamknąć w sieci jak w złotej klatce. Bo nawet gdybyś ją ozłocił w nieskończoność i zdobył wszystko, co można w tym świecie zdobyć, będziesz w głębi serca czuł, że ty tutaj do końca nie przynależysz. Pochodzisz od Boga. To Bóg cię chce. I kocha - tłumaczył.
Kapłan przypomniał też ukuty przez ks. Józefa Tischnera termin "terryzm", oznaczający postawę nacechowaną ograniczeniem ludzkiego myślenia i podejmowanych działań tylko i wyłącznie do tego, co ziemskie. - To jakby wylądować i nie móc później pokonać siły grawitacji - stwierdził.
Po Mszy św. ks. prof. Wożniak przedstawił zgromadzonym katechezę, w której podkreślił rolę Kościoła w życiu duchowym chrześcijan. - Kościół, który nam się nie podoba, który jest w wielu wymiarach chropowaty, dany jest po to, by rodziła się intymność z Panem Bogiem. A intymność z Bogiem potrzebuje ciała. Dlatego Bóg przychodzi do nas namacalnie. Nie chce być dla nas abstrakcyjną ideą. Chce być konkretny i dotknąć każdego z nas. Wcielenie Boga i Ciało Jezusa w niebie to najpiękniejsze dzieło Ducha Świętego - mówił do wiernych.
Zaznaczył także, że intymność w relacji z Bogiem realizuje się szczególnie właśnie we wspólnocie Kościoła. Gdyby nie trwanie we wspólnocie, które zawsze związane jest z pewnym trudem, chrześcijanie byliby tylko grupą egoistów, którzy nie muszą przekraczać siebie. - Duch Święty tworzy Kościół, tworzy struktury, instytucje. Nie po to, by struktura Go pożarła, ale żeby była dla nas pomostem do spotkania z Nim. Bo my jesteśmy cieleśni i tego potrzebujemy - wyjaśniał.
Wskazał też, że Bóg w Kościele prowadzi człowieka od intymności spotkania do doświadczenia Jego czułości.
Ks. prof. Woźniak wykłada teologię dogmatyczną na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem wielu książek i publikacji o charakterze naukowym i duszpasterskim. Zajmuje się teologią Trójcy Świętej. Wiele miejsca w swojej pracy naukowej poświęca relacjom teologii z filozofią współczesną. W 2008 r. za książkę "Przyszłość, teologia, społeczeństwo" został uhonorowany Nagrodą im. ks. J. Tischnera.
Kolejne nauki rekolekcyjne ks. prof. Wożniaka można będzie usłyszeć w katedrze oliwskiej jeszcze we wtorek i środę o 19.30.