Nowy numer 37/2021 Archiwum

Gdańscy radni z rządzącej koalicji nie chcą wywłaszczenia Westerplatte

Kolejna odsłona w sporze o tereny Westerplatte - część radnych Gdańska przeciwko specustawie PiS dot. pola bitwy z września 1939 r. Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą upaństwowienia terenu i stworzenia muzeum poświęconego walce westerplatczyków.

Uchwałę, która jest apelem do posłów PiS, aby zaniechali prac nad projektem, przegłosowali na sesji radni Koalicji Obywatelskiej w porozumieniu z klubem Wszystko dla Gdańska. Posłowie chcą przegłosować w Sejmie specustawę, która ma zapewnić wojewodzie pomorskiemu prawo do przekazania terenów na Westerplatte na rzecz Muzeum II Wojny Światowej, by powstała tam nowa instytucja - Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma na ten cel przeznaczyć blisko 150 mln zł. - To zły i szkodliwy pomysł. Mamy obawy, patrząc na wypowiedzi osób związanych z Muzeum II Wojny Światowej, czy posłowie PiS zgłaszając ten projekt w Sejmie, nie robią tego tylko, żeby przejąć obchody 1 września i zepchnąć samorządowców do tylnych szeregów. Ale też po to, by zburzyć lub zrekonstruować pomnik Obrońców Wybrzeża, który wpisał się w krajobraz miasta. Apelujemy do parlamentarzystów, zwłaszcza pomorskich, aby zaprzestali prac legislacyjnych - mówił Cezary Śpiewak-Dowbór, autor apelu i szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Radni opozycyjnego klubu PiS wnioskowali o zdjęcie apelu z porządku obrad. Ostatecznie zagłosowali przeciwko apelowi. - Namawiałbym radnych Koalicji Obywatelskiej do pewnego umiaru w tej hucpie politycznej. Mówimy o uporządkowaniu Westerplatte. Ministerstwo kultury miałoby przeznaczyć ponad 100 milionów złotych na stworzenie placówki z prawdziwego zdarzenia. Niestety w tej chwili to miejsce nie jest należycie honorowane. To miejsce ważne nie tylko na mapie Polski, ale też na mapie Europy. Mówienie o tym, że PiS chce coś wywłaszczyć dla siebie, to tak, jakby mówić, że autostrady, którymi porusza się też pani prezydent Dulkiewicz, są pisowskie, bo finansuje je rząd - mówił Jan Kanthak, radny PiS.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • TOTO
  31.05.2019 23:30
  Numer przećwiczony w Warszawie. PiS zajął plac niby na uroczystości Państwowe, a w nocy nielegalnie postawili dwa pomniki. Nie można im wierzyć.
  doceń 11
 • Eugeniusz_Pomorze_
  01.06.2019 10:11
  Pani prezydent Gdańska i rządząca Gdańskiem Platforma mówią, że: "Nie dadzą zepchnąć Gdańska do Fontanny Neptuna i do Żurawia", a to przecież Platforma Obywatelska na czele z prezydent Dulkiewicz zupełnie oficjalnie redukują to stare piękne polskie miasto do roli... RYNSZTOKOWEGO MIASTA-CYRKU PROFANACYJNEGO DLA LOBBY LGBT...! I tacy "samorządowcy", którzy na dodatek z Westerplatte - polskich Termopil - uczynili śmietnik i spelunę, teraz mówią, że: "Będą bronić polskości tego miejsca przed władzą PiS."...???! - To jest dopiero arogancja i tupet!!!
  doceń 22
 • PROFESOR
  01.06.2019 11:34
  Trudno się dziwić że proniemiecka partia nie chce należytego upamiętnienia Westerplatte. Chętnie za to będą upamiętniać zbrodniarzy wojennych, tak jak władze Gdańska już to miały okazję robić. Polska współczuje Gdańszczanom takich władz miejskich.
  doceń 11
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama