Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Mateusz Morawiecki: Jan Paweł II obudził w Polakach solidarność

W historycznej Sali BHP trwają obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Bierze w nich udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Uroczystości organizowane przez NSZZ "Solidarność" rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Premierowi towarzyszyli m.in. wicepremier Piotr Gliński, Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność", Jarosław Sellin, wiceminister kultury, abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, a także Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

- Jesteśmy w historycznym miejscu, gdzie rodziła się Solidarność. Ale zanim się narodziła, kilkanaście miesięcy wcześniej Jan Paweł II - papież Polak obudził w nas tę solidarność. Jego dzieło i jego słowa stworzyły zupełnie nową przestrzeń myślenia, nową przestrzeń dla pragnień wolności, niepodległości i demokracji - mówił premier.

- Jan Paweł II obudził w Polakach solidarność. Przyniósł też do Polski coś wyjątkowego w tamtych latach wielkich i głębokich podziałów - trzeba sobie powiedzieć, że byli oni i byliśmy my - papież przyniósł wówczas ziarno porozumienia. Ojciec Święty był ojcem porozumienia między Polakami. To porozumienie dało też późniejszy posiew wolności - podkreślił.

- Wbrew dzisiejszym różnym zapatrywaniom, spojrzeniu na naszą rzeczywistość, wielkim naszym pragnieniem jest również to porozumienie, to obudzenie milczącej większości - bo to nastąpiło wtedy, 40 lat temu, 39 lat temu. Nie chcę mojego wystąpienia w żaden sposób zabarwiać jakimś politycznym wydźwiękiem, ale myślę, że przynajmniej tak się staramy, żeby ta milcząca większość dochodziła coraz bardziej do głosu, żeby to był jej czas. I to staje się coraz bardziej jej czas - wyjaśnił.

- Chcemy reprezentować ludzi, chcemy i reprezentujmy tę, mam nadzieję, większość Polaków, zapraszamy do naszego życia publicznego, społecznego wszystkich Polaków. Bo tak jak Jan Paweł II postawił w epicentrum życia społecznego rodzinę, to w epicentrum życia gospodarczego postawił pracownika, świat pracy, świat pracowniczy. Takie motto przyświeca również nam w 40. rocznicę jego pielgrzymki do ojczyzny, to jest myśl przewodnia, którą się kierujemy - podkreślił.

- My nie boimy się iść pod prąd, wbrew większości, ogromnej większości mediów, wbrew siłom zagranicznym, polskim, potężnym siłom tego świata, bo wiemy, że idziemy Twoją drogą, wiemy, że idziemy drogą Solidarności - mówił premier.

Ks. Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki św. Brygidy, z tytułem Człowieka Roku "Tygodnika Solidarność”.   Ks. Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki św. Brygidy, z tytułem Człowieka Roku "Tygodnika Solidarność”.
Piotr Piotrowski /Foto Gość

Jednym z punktów poniedziałkowych obchodów była gala wręczenia tytułu Człowieka Roku "Tygodnika Solidarność".

Wyróżnienie przypadło w udziale ks. prał. Ludwikowi Kowalskiemu, proboszczowi bazyliki św. Brygidy. Kapłana nagrodzono za szeroko rozumianą współpracę ze związkiem zawodowym.

W dalszej części obchodów przewidziano konferencję z udziałem czterech prelegentów - włoskiego polityka chrześcijańskiego, wieloletniego ministra ds. europejskich Rocco Buttiglionego, ks. prof. Władysława Zuziaka i ks. prof. Jarosława Jagiełły z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz prof. Jakuba Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego.

Na zakończenie gdańskich obchodów 40. rocznicy pierwszej wizyty Jana Pawła II w ojczyźnie wicepremier Gliński oraz Rocco Buttiglione otworzą przed Salą BHP wystawę plenerową pt. "Ojciec Święty z Solidarnością - Solidarność z Ojcem Świętym".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama