W Gdyni rusza 2. edycja projektu Wolontariusz Osoby Niepełnosprawnej, realizowanego przez Centrum Współpracy Młodzieży.
- Wolontariusze zajmą się indywidualnym wsparciem osób z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz niewidomych i słabo widzących - mówi Katarzyna Markowska, koordynator ds. wolontariuszy w ramach tego projektu. Nie chodzi o pomoc w sprzątaniu - do tego typu wsparcia uruchomiono inne projekty. - Zależy nam na tym, by osoby z niepełnosprawnościami zaczęły być obecne w przestrzeni publicznej - dodaje koordynatorka.
Rafał Lis, wolontariusz, podkreśla, że bariery między światem osób niepełno- i pełnosprawnych są nadal bardzo duże. - To światy równoległe, które niezwykle rzadko się przenikają. System edukacji wygląda tak, że osoby z niepełnosprawnościami uczą się w szkołach specjalnych. Brakuje wspólnego mianownika dla obu środowisk, co w konsekwencji rodzi brak świadomości w projektowaniu przestrzeni publicznej dostępnej dla wszystkich - niewystarczającą liczbę podjazdów dla wózków inwalidzkich, brak oznaczeń w alfabecie Braille’a albo czarnodruku. Nie widzimy osób z niepełnosprawnościami na ulicy. Bo tak sobie projektujemy świat, żeby były niewidoczne - mówi R. Lis.
Projekt Wolontariusz Osoby Niepełnosprawnej ma zmienić ten stan. Dlatego propozycja spotkań i aktywności zależna jest od potrzeb i pomysłów osoby niepełnosprawnej. - To nie wolontariusz będzie podejmował decyzję, jak spędzić czas, ale osoba z niepełnosprawnością - podkreśla koordynatorka. Mogą to być codzienne czynności, jak zrobienie zakupów, wspólne wyjście do lekarza czy pomoc w załatwieniu spraw urzędowych. – Ale najbardziej zależy nam na aktywnościach, które umożliwiłby samorozwój uczestnika, np. wspólne wyjście na koncert, do kina oraz teatru, poznanie ciekawych miejsc, spacer czy rozmowa - podkreśla K. Markowska.
- Są to aktywności pozwalające na bardziej niezależne i samodzielne życie osób z niepełnosprawnościami, których do tej pory nie mogły realizować ze względu na brak wsparcia - dodaje. Spotkania mają odbywać się przynajmniej raz w tygodniu i trwać ok. 2 godzin. Jednak zanim zainteresowana wolontariatem osoba przystąpi do działania, weźmie udział w serii szkoleń i spotkań, podczas których nauczy się, w teorii i praktyce, jak prawidłowo wspierać osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
Wolontariusze dowiedzą się, jak towarzyszyć danej osobie, czyli m.in. jak obsługiwać wózek inwalidzki oraz jak prowadzić osobę niewidomą. - Zainteresowanie poprzednią edycją było spore. Wśród uczestników zawiązały się przyjaźnie. Spędzają ze sobą czas już poza projektem - planują wspólne wyjazdy oraz realizują pasje - wyjaśnia K. Markowska. Podkreśla również, że wolontariat polega na dobrowolności. - Jeżeli ktoś waha się, czy się zdecydować, zachęcamy do kontaktu i szczerej rozmowy o wątpliwościach i obawach - proponuje.
Projekt to również okazja do uczestniczenia w grupowych spotkaniach integracyjnych. - Zachęcamy do zgłaszania się już teraz - mówi K. Markowska. Wolontariusz nie musi być z Gdyni, ale musi być pełnoletni. Aby się zgłosić, należy wypełnić formularz dostępny na stronie Centrum Współpracy Młodzieży albo skontaktować się z koordynatorką projektu Katarzyną Markowską mailowo: wolontariuszON@cwm.org.pl lub telefonicznie pod numerem: (58) 620 24 80. Projekt potrwa do grudnia.
Więcej o wolontariacie osób z niepełnosprawnościami w 23. numerze "Gościa Gdańskiego" na 9 czerwca.