Nowy numer 38/2021 Archiwum

M. Morawiecki: Nie byłoby dzisiejszej Polski bez was, bez Solidarności Walczącej

Zakończył się pierwszy dzień obchodów 35-lecia powstania Solidarności Walczącej Oddział Trójmiasto.

To dwudniowe wydarzenie odbywa się w auli Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu. Obchody zainaugurował dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

- Solidarność Walcząca rzuciła wyzwanie systemowi komunistycznemu. Bogata o doświadczenia historyczne, wiedziała, że z komunistami się nie rozmawia, bo komuniści nie są partnerem, oni nigdy nie dotrzymają umów i służą obcemu mocarstwu. A stan wojenny był tego dowodem. Wy wyraźnie mówiliście, że chcecie komunistów pozbawić władzy - mówił prezes.

Podkreślił, że Solidarność Walcząca była stanowczo przeciw dogadywaniu się z przedstawicielami obozu komunistycznego. - Taki był wasz najkrótszy program: nie ma kompromisu i jest walka, bo niepodległość nie przyjdzie sama. I to realizowaliście przez lata - dodał. - Gdy zaczynaliście kolejny etap swojej działalności w roku 1984, niewiele było nadziei. Struktury konspiracyjne słabły, niektórzy wręcz uważali, że Solidarność to zamknięta karta. Ale wy, w mieście Sierpnia ’80, w mieście wielkiego strajku, powiedzieliście wyraźnie "nie" komunizmowi. Powiedzieliście "nie" po raz kolejny pod sztandarem Solidarności Walczącej - podkreśli J. Szarek.

Obchody 35-lecia powstania Solidarności Walczącej Oddział Trójmiasto

W uroczystościach wziął udział premier Mateusz Morawiecki. - Nie byłoby dzisiejszej Polski bez was, bez Solidarności Walczącej. Sam czuję się dzieckiem Solidarności Walczącej, małym trybikiem, śrubeczką w tej machinie, którą zbudowaliście. Zwłaszcza starsi o parę lat, o pokolenie ode mnie działacze, którzy ofiarnie poświęcali swoje życie, często karierę zawodową, dla dobra naszej ojczyzny - mówił szef rządu.

Podkreślił, że bez Solidarności Walczącej nie byłoby dzisiejszej Polski. - Cześć i chwała bohaterom - tym, którzy tutaj siedzą. Tym, którzy odeszli od nas, jak niedawno Edek Frankiewicz, i wszystkim innym, których nie ma już z nami dzisiaj. Jestem przekonany, że właśnie wam zawdzięczamy w ogromnym stopniu to, że w końcu doczekaliśmy czasów, kiedy możemy naprawiać Rzeczpospolitą. Kiedy w dużo szczęśliwszych geopolitycznie czasach mamy szansę tworzyć wizję rozwoju Polski, o jakiej wszyscy marzyliśmy - podkreślił premier.

Zwracając się do dawnych działaczy SW Oddział Trójmiasto, premier podkreślił, że to ich działanie, hart ducha, odwaga doprowadziły nas do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy. - To właśnie wiara w to, że Polska może być suwerenna, że nie ma kompromisu ze złem była dla mnie i dla wielu młodych ludzi wtedy wielkim drogowskazem, światłem nadziei - mówił.

W trakcie uroczystości prezes IPN wręczył honorowe odznaczenia Solidarności Walczącej zasłużonym działaczom SW. Obchody rocznicowe SW Oddział Trójmiasto potrwają do wtorku 25 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama