8 grudnia 2015 roku powstała parafia pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Juszkowie. Nowa świątynia będzie wzrastała na terenie historycznego, poprotestanckiego cmentarza.
W 1570 r. w Juszkowie wybudowano kościół ewangelicki, który w czasie II wojny światowej zniszczyły wycofujące się wojska niemieckie. Na przykościelnym placu zostały tylko cmentarne mogiły oraz kapliczka. Przez wiele lat teren ten był nieużywany i niszczał.
W 2000 r. gmina przekazała go parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim, do której należeli wierni z Juszkowa. W tym czasie wioska zaczęła się rozwijać. W 2008 r. liczyła ok. 1300 mieszkańców, lecz już w 2015 roku, za sprawą powstających osiedli i budynków mieszkalnych, ich liczba zwiększyła się do prawie 3 tysięcy. W listopadzie 2015 r. odbyła się wizytacja kanoniczna parafii w Pruszczu Gdańskim, przeprowadzona przez bp. Zbigniewa Zielińskiego. Jej owocem był dekret metropolity gdańskiego powołujący parafię w Juszkowie.
– O godz. 10 odebrałem telefon z informacją, żebym w południe przyjechał do kurii. Wtedy abp Sławoj Leszek Głódź wręczył mi dekret ustanawiający mnie proboszczem nowo powstającej parafii. Tamten moment odmienił moje kapłańskie życie – mówi ks. Krzysztof Hapka.
Najpierw wspólnota
Waldemar i Jadwiga Żmichowscy jako pierwsi parafianie poznali swojego nowego proboszcza. – Prosto z kurii ks. prał. Stanisław Łada (proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim – red.) przywiózł ks. Krzysztofa do Juszkowa, żeby zobaczył, dokąd trafił. Widać było duże przejęcie na jego twarzy. Nie ma się co dziwić. No bo co on zobaczył? Kawał pola, a na nim stary, zaniedbany cmentarz – podkreślają państwo Żmichowscy. – W pierwszą niedzielę po dekrecie ks. Łada zaprosił mnie do siebie i informował wiernych o zmianach. Po każdej Mszy św. stałem przy kościele i witałem się z moimi nowymi parafianami z Juszkowa. Zostałem przyjęty bardzo miło, mimo że nikt wcześniej mnie nie znał – wspomina ks. Hapka.
– Już na samym początku zaakceptowaliśmy nowego księdza proboszcza. Jest taki ludzki, prawdziwy. Cieszymy się, że będziemy mieli swoją parafię. To dla nas spełnienie marzeń, że do kościoła na Mszę św. udamy się pieszo – zaznacza Stefania Piechocka. – Tydzień później odprawiłem Eucharystię w świetlicy w Juszkowie, a kolejną – Pasterkę – już na placu kościelnym. Od pierwszych chwil widziałem ogromne zaangażowanie ludzi. Napawało to wielką nadzieją na przyszłość – dodaje proboszcz. – Kiedy jeszcze pracowałem zawodowo, pomyślałem sobie, że jak będę na emeryturze, to chciałbym być kościelnym. Początkowo zbierałem ofiary na tacę. Później zgłosiłem się do księdza proboszcza z propozycją, żebym przygotowywał kapliczkę do Mszy św. W końcu kapłan powiedział do mnie: „Chyba mamy kościelnego”. Nie protestowałem, spełniło się moje marzenie – mówi Waldemar Żmichowski. Budowa kościoła jest ogromnym wyzwaniem.
– Zdawałem sobie z tego sprawę. Powiedziałem ludziom wprost: „Nie mam pojęcia, jak buduje się kościół”. Jednak jako pierwsze zadanie wyznaczyłem sobie, że chcę stworzyć Kościół jako wspólnotę wspólnot, a dopiero później kościół jako budynek – zaznacza ks. Hapka.
Trudne początki
– Zaczynaliśmy od zera. Nie było gdzie odprawiać Mszy św. Nauki przed chrztem organizowałem na parkingu w swoim samochodzie. Dzieci do Pierwszej Komunii Świętej zapisywałem na krześle przed kapliczką. Dużo też wtedy modliłem się do patrona naszej parafii – bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Czuję, że ks. Jerzy wszystko to pięknie prowadzi – zaznacza ks. Hapka. Przed rozpoczęciem budowy kaplicy należało przeprowadzić wykopaliska archeologiczne i ekshumacje.
– Łącznie naliczyliśmy ok. 60 czaszek. Otrzymaliśmy zgodę biskupa ewangelickiego na przeniesienie zwłok do dawnej kaplicy cmentarnej i odprawiliśmy ekumeniczne nabożeństwo za zmarłych – wspomina ksiądz proboszcz. – Kaplicę udało nam się wznieść w ciągu sześciu miesięcy. W tym roku planujemy wystartować z budową kościoła. Mamy gotowy projekt, czekamy na pozwolenie, aby móc rozpocząć prace – dodaje ks. Hapka.
Zapraszamy
ul. Lipowa 2 83-000 Juszkowo www.parafiawjuszkowie.pl Odpust: 19 października Porządek Mszy św.: niedziela: 8.00, 10.00, 11.30, 18.00 (z wyjątkiem lipca i sierpnia) poniedziałek–piątek: 18.00 sobota: 8.00