Poruszająca i mocna wystawa "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” w gdańskiej placówce. Wśród eksponatów m.in. pasiak obozowy św. o. Maksymiliana M. Kolbego i ornat bł. ks. Władysława Miegonia, jednego z pomorskich męczenników II wojny światowej.
Czasowa ekspozycja muzeum została pomyślana jako projekt interdyscyplinarny, oparty na rozmaitych formach, mediach i rozwiązaniach scenograficznych. Składają się one na spójną opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej, ze szczególnym naciskiem na ukazanie grozy i tragizmu tamtych czasów. Wystawa ma przemyślaną strukturę z precyzyjną chronologią i dramaturgią. Pojawiają się na niej niecodzienne eksponaty, choćby pasiak św. Maksymiliana M. Kolbego, w którym zginął w obozie koncentracyjnym Auschwitz czy szata liturgiczna męczennika II wojny światowej bł. ks. W. Miegonia.
Ekspozycja pozwala odwiedzającym zapoznać się z wieloma kwestiami dotyczącymi okresu wojny w Polsce. - Intencją autorów jest wywołanie u zwiedzających silnych emocji, by w jak najbardziej sugestywny sposób opowiedzieć o okropnościach II wojny światowej; poprzez wydarzenia i zjawiska ukazać wyjątkowość i ciężar polskiego doświadczenia - mówi Karol Nawrocki, dyrektor muzeum.
Wystawa "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” jest częścią międzynarodowego projektu realizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. W zamierzeniu organizatorów tego przedsięwzięcia od 1 września 2019 roku wystawa będzie prezentowana w kilkudziesięciu polskich placówkach zagranicznych na 6 kontynentach. Pojawi się m.in. w takich miastach jak: Waszyngton, Brasília, Meksyk, Edynburg, Wiedeń, Belgrad, Dżakarta i Canberra. Jej międzynarodowym celem jest prezentacja postaw polskich obywateli wobec przytłaczającej siły agresorów i okupantów.