Dożynki archidiecezjalne i samorządowe w sanktuarium maryjnym w Trąbkach Wielkich - za obfite zbiory dziękowali rolnicy i mieszkańcy Pomorza. W darze Pani Trąbkowskiej złożono wspaniałe żniwne korony.
Uroczystości na placu sanktuarium poprowadził abp Leszek Sławoj Głódź, metropolita gdański, w koncelebrze z kilkunastoma księżmi, reprezentującymi m.in. Caritas Polska, gdańską Caritas i dekanat Trąbki Wielkie. Przed rozpoczęciem liturgii nagrodzono trud gospodyń z dożynkowych miejscowości i gmin - przez ostatnie dni przygotowywały imponujące korony żniwne, uplecione ze zbóż, kwiatów i owoców. Zajęły one miejsce u podnóża ołtarza. W Mszy św. wzięli też udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także goście z Leżajska i Niemiec.
W homilii abp Głódź nawiązał do istoty świętowania dożynek. - Ich centrum stanowi zawsze Eucharystia, czyli dziękczynienie. Za plony, za dary ziemi, za obfite owoce pracy. Taka jest nasza tradycja. Dotyka ona istoty pracy rolnika, krzątania się wokół cudu siania, wzrastania. Praca rolnika to powołanie - mówił metropolita gdański.
Swoje rozważania abp Głódź koncentrował na etosie pracy na roli. - Żaden z zawodów nie zbliża się bardziej do etosu pracy Bożej niż wasz. Praca na roli nie jest już dziś pracą drugiej i trzeciej kategorii. Wreszcie rośnie szacunek dla niej w naszym kraju. Dzisiejszy dzień jest ukoronowaniem wielomiesięcznej troski, aby to, co zostało wsiane, wzrastało, rozwinęło się, dojrzewało i osiągnęło pełnię. Chleb, który przynieśliście, to symbol tych zbiorów, ale też wspólnoty, znak przyjaźni, źródło życia. Modlimy się o ten chleb codziennie - dodał. Arcybiskup Głódź przypomniał także, że w roku stulecia niepodległości Polski należy szczególnie czcić wszystkich bohaterów. Zwłaszcza bohaterów II wojny światowej. Przypomniał, że we wszystkich tych wydarzeniach brali udział rolnicy.
Metropolita nawiązał do święta Matki Bożej Siewnej, jak w tradycji polskiej jest nazywany dzień narodzin NMP. - Przypominam tu, w sanktuarium, słowa św. papieża Jana Pawła II, który poświęcił wizerunek Matki Bożej Trąbkowskiej na gdańskiej Zaspie. Słowa mówiące o etosie pracy, o szacunku dla niej. Szczególnie dziś są to ważne słowa, w zmieniającym się świecie. Na roli też pojawiają się nowe technologie, nowe narzędzia, nowe specjalizacje. Musi być harmonia między rolnikiem a ziemią. Szanowanie ziarna i ziarna słowa Bożego. Niech nie znikają z życia codziennego pozdrowienia typowe dla wsi: "Szczęść, Boże!" i "Bóg zapłać!" - mówił.
Na zakończenie uroczystości poświęcono ziarna pięciu gatunków zbóż z tegorocznego plonu. Po Mszy św. świętowanie przeniosło się na nowe targowisko, które metropolita gdański poświęcił. Dla gości przygotowano też festyn dożynkowy z różnymi atrakcjami.