Po raz kolejny, w trakcie trzeciej edycji Gali Bohaterów, udało się opowiedzieć o postaciach nietuzinkowych dla polskiej historii.
Być Polakiem w Polsce to nic trudnego, ale być Polakiem w Wolnym Mieście Gdańsku to była ogromna odwaga i bohaterstwo - mówi Henryka Flisykowska, córka zamordowanego przez Niemców zastępcy dowódcy obrony Poczty Polskiej Alfonsa Flisykowskiego.
Bohaterów przedstawiono w kategoriach: dla Polski i świata, dla nauki, dla społeczeństwa i dla rodziny. Uczestnicy wydarzenia, zorganizowanego przez Towarzystwo Edukacyjne "Lokomotywa", poznali losy obrońców Poczty Polskiej 1939, Mariana Rejewskiego, kryptologa, któremu udało się złamać szyfr Enigmy, Kazimierza Bielińskiego, dyrektora Miejskich Zakładów Elektrycznych w Gdyni, a także Stanisławy Leszczyńskiej, położnej w obozie koncentracyjnym Auschwitz.
Organizatorzy gali każdorazowo podkreślają, że to wydarzenie o charakterze społeczno-informacyjnym, w którym chodzi o odkrywanie historii, krzewienie postaw patriotycznych oraz wskazywanie autorytetów godnych naśladowania. - Jest przedłużeniem misji naszej szkoły i przedszkola, czyli wychowywania dzieci w duchu patriotyzmu, poszanowania historii i tradycji oraz odkrywania własnych korzeni i tożsamości. Chcemy odkopywać z zakamarków niepamięci takie postacie, które mogą nas zainspirować, zaciekawić, ale przede wszystkim takie, którym jesteśmy winni wdzięczność, a to wydarzenie to oddanie im hołdu - mówi Jakub Gorski, prezes Zarządu Towarzystwa Edukacyjnego "Lokomotywa".
Edyta Gronowska, dyrektor szkoły i przedszkola "Lokomotywa", dodaje, że scena Filharmonii Bałtyckiej jest miejscem do podziękowania polskim bohaterom. - Dziękujemy, że możemy czerpać z dorobku ich pracy. "Lokomotywa" jest takim miejscem, które ma uczyć myśleć, kochać i pracować. Chcemy, by nasi uczniowie kierowali się w życiu prawdą. Nasi bohaterowie pokazują przykładem swojego życia, w jaki sposób to zrobić - mówi.
Henryka Flisykowska podkreśla, że polscy pocztowcy kierowali się zawsze mottem: "Bóg, Honor, Ojczyzna". - Towarzyszyło im nieustannie, podobnie jak innym Polakom w Wolnym Mieście Gdańsku. Obrońcy Poczty Polskiej nie mogli postąpić inaczej, jak tylko walczyć, bo broni tego, co najcenniejsze - swojej małej ojczyzny - wyjaśnia.
Tegoroczny program artystyczny zaaranżowany został przez Kubę Kornackiego, aktora i reżysera znanego z wielu trójmiejskich przedsięwzięć. Filmy, podobnie jak w poprzednich latach, realizował reżyser Mariusz Sławiński. Oprawę muzyczną gali zapewnił Golden Gate String Quartet. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
Patronem medialnym wydarzenia był "Gość Niedzielny".