Nowy numer 24/2021 Archiwum

Greenpeace w Gdańsku - weszli na portowe dźwigi

Działacze organizacji ekologicznej weszli w środę na dźwigi terminalu węglowego portu i zatrzymali ich pracę. To kolejna akcja Greenpeace w Gdańsku przeciwko importowi węgla do Polski.

Aktywiści rano wtargnęli na teren terminala, weszli na dźwigi i zatrzymali rozładunek węgla ze statku w Porcie Północnym. Firma w gdańskim porcie zajmuje się transportem ładunków masowych, m.in. węgla. Na nabrzeżu portowym rozładowywany był właśnie statek z transportem węgla z Mozambiku - ten sam, którego wejście do portu dzień wcześniej blokowali na wodzie członkowie Greenpeace. Rozwiesili na trzech żurawiach transparenty z hasłem: "Polska bez węgla". O sprawie powiadomiono służby - na miejscu pojawiły się policja i ABW. Żadna ze służb nie interweniowała. Przez cały dzień protestujący pozostawali na urządzeniach portowych. - Zostanie złożone zawiadomienie o przestępstwie wtargnięcia osób nieupoważnionych na teren portu. Policjanci będą dążyć do tego, by zakończyć tę sytuację w sposób jak najbardziej bezpieczny - mówi nadkom. Joanna Kowalik-Kosińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

W środę, przed godz. 18, kilkunastu aktywistów zakończyło protest i zeszło dobrowolnie z dźwigów. Zostali oni zatrzymani przez policję i trafili na przesłuchania. Wtargnięcie na teren terminala węglowego policja kwalifikuje jako naruszenie miru - grozi za to do roku więzienia.

Na dźwigach w Porcie Północnym wciąż pozostawało 10 działaczy Greenpeace, uniemożliwiając w dalszym ciągu rozładunek węgla ze statku. Policja od czwartkowego poranka wznowiła negocjacje z protestującymi. Ostatecznie zakończyli oni protest przed godz. 13.

Tymczasem sprawą poniedziałkowej morskiej akcji Greenpeace i zatrzymanych podczas niej dwóch osób zajmują się funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej. - W oparciu o zebrany materiał dowodowy postawiliśmy zatrzymanym zarzut popełnienia przestępstwa z artykułu 178b Kodeksu karnego, czyli niepoddania się do kontroli - mówi Tadeusz Gruchalla z MOSG w Gdańsku. Funkcjonariusze pionu śledczego MOSG przedstawili już zatrzymanym zarzut zagrożony karą pozbawienia wolności do 5 lat. Będą w tej sprawie prowadzić dalsze dochodzenie. Aktywiści Greenpeace zostali już zwolnieni. - Natomiast prokurator ocenił, że nie było bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu wodnym - dodaje Grażyna Wawryniuk z gdańskiej Prokuratury Okręgowej.

Gdańskie akcje Greenpeace mają podłoże polityczne, czego nie kryją sami działacze. - Nie damy się uciszyć. Za kilka tygodni odbędą się w Polsce wybory, a politycy zajmują się wszystkim, tylko nie kryzysem klimatycznym. Jesteśmy w porcie w Gdańsku, bo domagamy się od rządu konkretnego planu odejścia od węgla. Tutaj widać najlepiej, jak absurdalne są efekty obecnej polityki energetycznej. Przez port w Gdańsku trafiają do Polski miliony ton węgla z całego świata. Te pieniądze powinny zostać zainwestowane w krajowe źródła i dać Polakom pracę w sektorze energetyki odnawialnej - mówi Marek Jóźwiak, jeden z działaczy Greenpeace.

Protest Greenpeace ma zwrócić uwagę polskiego rządu na pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • gosc
  11.09.2019 22:33
  Jak najmniej zielonych oszustów. Czy protestowali w emczech przy wycince bawarskiej puszczy pod kopalnię odkrywkową węgla brunatnego, najbardziej śmierdzącego.
  doceń 6
 • Anonim (konto usunięte)
  12.09.2019 02:15
  To jest kpina z prawa.
  doceń 2
 • We
  12.09.2019 06:49
  A to Polska, która węglem stoi, węgiel importuje?!
 • Krzysiek
  12.09.2019 16:58
  >>Protest Greenpeace ma zwrócić uwagę polskiego rządu na pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 roku.<<
  Dlaczego działania tych ludzi jest wyjęte z pod prawa, które obowiązuje całe społeczeństwo - TYLKO nie ich?
  Aby wejść na teren zakładu musisz mieć na to zezwolenie, lub być organem kontrolnym np PIP, ktory ma do tego uprawnienie nadane prawem.
  A ci łamiąc wszelkie zasady prawa, moralne (wchodzenie na czyjąś własność bez zgody właściciela-wtargnięcie) - a tu >>Żadna ze służb nie interweniowała.<< - bo się ich boją, DLACZEGO, bo działają jak terroryści?
  Przeanalizujcie jak należy z takimi postępować i wprowadźcie to w czyn - jako społeczeństwo nie chcemy być przez takich terroryzowani.
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama