Ważny element budowania polityki historycznej

W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się konferencja popularnonaukowa "Zbrodnie niemieckie, sowieckie oraz ukraińskie dokonane na narodzie polskim i obywatelach II RP w latach 1918-1945".

W tym zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób. Prelegentami byli historycy z całego kraju, specjaliści w zakresie badania zbrodni totalitaryzmów XX wieku.

Konferencja została podzielona na kilka paneli. Każdy poświęcony został jednemu zagadaniu - zbrodni niemieckiej, rosyjskiej oraz ukraińskiej - które dotknęły obywateli II RP.

- Jesteśmy ciągle w trakcie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Polska odrodziła się dzięki determinacji ludzi. Przywódcy narodu potrafili mimo różnych animozji się między sobą porozumieć i zrealizować ten najważniejszy cel, jakim była wolna ojczyzna - mówi Krzysztof Drażba, naczelnik Biura Edukacji Narodowej, Oddział IPN Gdańsk.

Jak zauważył Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, po tylu latach od zakończenia wojny powinniśmy wiedzieć na temat masowych zbrodni niemal wszystko.

W konferencji wzięło udział udział kilkadziesiąt osób.   W konferencji wzięło udział udział kilkadziesiąt osób.
Justyna Liptak /Foto Gość

- Okazuje się, że tak nie jest. Wiele kwestii jest dopiero wyjaśnianych, inne są weryfikowane i korygowane. Poznajemy fakty, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. To spotkanie w znacznej mierzy przyczyni się do popularyzacji tej wiedzy, którą już posiadamy i pozwoli na refleksje dotyczące faktów i zdarzeń, które w tamtym czasie miały miejsce - podkreślił.

- Dzisiejsza konferencja jest niezwykle ważnym elementem budowania mądrej polityki historycznej. Będziemy mówili o grobach, cmentarzach, o śmierci, o represjach, o tych konsekwencjach najbardziej tragicznych owych zbrodni - mówi prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

- Nasi rodacy ginęli za wolność, a my jako historycy przypominamy o tej prawdzie, zwłaszcza w momentach, kiedy nasi sąsiedzi opisują historię w sposób, który mija się z rzeczywistością - podkreślił dyrektor.

- Bo tylko na oddaniu prawdy buduje się trwały fundament współpracy i zrozumienia. Bez tego nie będzie długotrwałego sukcesu, tylko zamrożenie konfliktu. Dlatego musimy zawsze do prawdy dążyć - dodał.

Konferencję otworzył referat poświęcony zaborczym i zbrodniczym zamiarom przywódców niemieckich i sowieckich w przededniu II wojny światowej w świetle ich wypowiedzi, wygłosił go prof. dr hab. Marek Kornat z Instytutu Historii PAN.

Wydarzenie zorganizowane zostało w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wstęp na konferencję był otwarty i bezpłatny.


Patronem medialnym wydarzenia był "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..