Po raz 17. Wspólnota Rodziców po Stracie Dziecka, działająca w archidiecezji gdańskiej, zorganizowała rekolekcje dla osób osieroconych.
Zgromadziło ich wspólne doświadczenie - tragedia związana z utratą dziecka. Ponad 50 osób przyjechało z całej Polski do Domu Rekolekcyjnego Archidiecezji Gdańskiej w Straszynie, aby przeżyć czas na modlitwie, wyciszeniu i pojednaniu. Towarzyszyły im słowa z Ewangelii wg św. Marka: "Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają" (Mk 2,17).
Rekolekcje rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego. W homilii biskup podkreślał rolę przeżywanego dramatu. - Utrata ukochanego dziecka sprawiła, że poczuliśmy potrzebę czegoś głębszego. Ta rana może stać się zadaniem, które stawia przed wami Pan Bóg i życie. Mówi się często, że nie ma większego bólu dla matki i ojca niż żegnanie odchodzącego do wieczności własnego dziecka. Jesteście niejako krzyczącymi apostołami życia. Ten krzyk jest tym cenniejszy, im bardziej przychodzi nam żyć w świecie, który tego życia nie ceni - mówił.
- Dzisiaj staje przed wami zadanie, by zrozumieć, czym może i powinno być życie. Jeżeli szczerze opłakujecie śmierć waszych dzieci, jeśli naprawdę boli was to, że one dalej żyć nie mogą, to tylko i wyłącznie szczerość tę możecie utwierdzić, sami dalej dobrze żyjąc - dodaj hierarcha.
- Chociaż głęboko uzasadnione są łzy nad własnym losem, to jednak uprawnione jest oczekiwanie od was tego, abyście te łzy zamienili na ożywczą wodę, która nada waszemu życiu ogromną wartość. Dlatego przychodzimy dzisiaj do Chrystusa, aby powiedzieć Mu, że jesteśmy doświadczeni bólem, cierpieniem i w Nim chcemy znaleźć dla siebie lekarza. Jesteśmy tu po to, aby mając nadzieję na uleczenie, sami potem potrafili być apostołami tego uzdrowienia - zakończył bp Zieliński.
Wspólnota Rodziców po Stracie Dziecka działa w archidiecezji gdańskiej. Dwa razy w roku organizuje rekolekcje dla osieroconych rodziców. Przez 10 lat istnienia już ponad 800 osób skorzystało z tej formy wsparcia. W programie są codzienna Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz rozmowy, w czasie których rodzice wzajemnie się wspierają i wymieniają doświadczeniami. Konferencje dla osieroconych rodziców wygłosili: o. Piotr Deczewski SJ, ks. Krystian Wilczyński, Jarosław Zabojszcz - psycholog oraz Dorota Dźwig - teolog. Całości przewodniczył ks. Jan Uchwat - kapelan wspólnoty, przy pomocy ks. Piotra Beleckiego.
Więcej informacji o działalności wspólnoty na stronie www.stratadziecka.pl.