Nowy numer 26/2022 Archiwum

Gdańska modlitwa za imigrantów - za dusze, godność i imiona

W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku wspólnota Ruchu Światło-Życie modliła się w intencji tych, którzy zginęli w drodze do Europy, uciekając przed przemocą, wojną i biedą.

Już po raz 105. pierwszy tydzień października jest czasem modlitwy w intencji migrantów i uchodźców. Od 5 lat w Kościele, modlimy się w tym czasie za imigrantów, którzy zginęli w drodze do Europy. W Gdańsku, podobnie jak w całym kraju, modlitwa w sanktuarium zmartwychwstańców odbywała się pod hasłem „Umrzeć z nadziei” – w jej trakcie wymieniane były imiona i krótkie historie osób, które w ostatnich miesiącach straciły życie, próbując wydostać się z miejsc ogarniętych wojną i przemocą. Zgromadzeni w świątyni na modlitwie usłyszeli m.in. historię młodej Iranki Sadiki, która z dziećmi Sakiną i Zibą zatonęła przy wyspie Lesbos 11 czerwca. Opowiedzieli ją członkowie gdańskiej wspólnoty Ruchu Światło–Życie, która poprowadziła modlitwę raz z kapłanem z sanktuarium.

– W naszej modlitwie jest miejsce i czas na przywrócenie tym wszystkim bezimiennym ofiarom, człowieczeństwa, godności i imion. W naszym świecie tak często obdzieramy ich z tego, traktując jako "problem", "numer" czy w najlepszym wypadku "osobę". Musimy uświadomić sobie, że na morzu, pod kołami pociągów czy aut, nie giną istoty bez imion, ale nasi bracia. Za nich się dziś modlimy, prosząc Boga, by przyjął ich dusze – mówił ks. Piotr Gastoł CR, który poprowadził poniedziałkową modlitwę.

Tegoroczny Tydzień Modlitwy za Uchodźców po raz pierwszy zbiega się w czasie z obchodzonym w całym Kościele 29 września 105. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy, który decyzją papieża Franciszka został przeniesiony na ostatnią niedzielę września. Ojciec Święty w swoim orędziu podkreśla, że „chodzi nie tylko o migrantów”, ale również o nas i nasze człowieczeństwo.

Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” odbywa się pod patronatem bp. Krzysztofa Zadarki i kierowanej przez niego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Na całym świecie prowadzi ją Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów, z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Poza pomocą bezdomnym wspiera także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Romiasz
    02.10.2019 09:46
    Ok modlitwa jest ważna , ale gdzie nasze czyny? działanie?Nie pomoc pieniężna tam gdzieś do Syrii,Sudanu...CHCĘ PRZYJĄĆ migrantów -nawet Muzułmanów...i co? nie przeskoczę barier administracyjnych ! Gospodaruję na 83 ha ziemi...sam z żoną i jest mieszkań kilka...co robić? może szan.redaktorzy GN coś doradzą? Mój adres agricola.krepsko@wp.pl
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama