W zajęciach Gdańskiej Szkoły Kantorów, prowadzonej w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, uczestniczą 24 osoby. W ciągu dwóch lat zdobywają wiedzę i poznają warsztat muzyki liturgicznej, które pozwolą im zostać kantorami w ich parafiach i wspólnotach.
Sesje zajęć dla przyszłych psałterzystów odbywają się w weekendy, w trybie dwutygodniowym. Zajęcia obejmują zarówno teorię, wykłady, jak i warsztaty praktyczne. Dzięki nauce w GSK świeccy archidiecezji gdańskiej zyskają po dwóch latach nauki możliwość osobistego włączenia się w sprawowanie liturgii i nabożeństw od strony muzycznej.
Jerzy Banaszewski ze stowarzyszenia muzykaliturgiczna.pl, współorganizator GSK, sam bierze udział w zajęciach. - To szansa, byśmy pojęli, jak wielkie jest znaczenie muzyki, śpiewu w liturgii, ile znaczy muzyka liturgiczna, która ma służyć wiernym. Dobre zrozumienie roli i warsztatu kantora pozwoli nam wszystkim pokazać pełnię Mszy św. i innych nabożeństw, modlitw. To ważny aspekt, który bardzo często jest w naszych wspólnotach zaniedbywany. Czas, żeby przywrócić muzyce odpowiednie znaczenie w liturgii. I tego się tutaj uczymy - mówi J. Banaszewski.
O roli liturgii Mszy św. i znaczeniu w niej muzyki słuchacze studium dowiadują się na wykładach o. Łukasza Miśko OP, dyrektora Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie. On sam gra na fortepianie i organach. Zafascynowany dominikańską liturgią jako student uczestniczył w licznych nagraniach, warsztatach i seminariach organizowanych przez środowisko polskich dominikanów, a jako duszpasterz i reprezentant krakowskiego Ośrodka Liturgicznego w Ameryce stworzył szereg programów formacyjnych opartych o studium teologii liturgii, współpracując m.in. z Centrum Liturgii Uniwersytetu Notre Dame, wydziałem liturgicznym Konferencji Biskupów Stanów Zjednoczonych i z Rycerzami Kolumba.
Wiedzę i umiejętności niezbędne do samodzielnego prowadzenia modlitwy śpiewem oraz scholi podczas Mszy św. czy nabożeństw adepci zdobywają na zajęciach praktycznych. Znakomici nauczyciele - Beata Śnieg-Wądołowska, Marek Rogalski, Wojciech Kęsy czy Faustyna Hinc - uczą emisji głosu, czytania nut, artykulacji, podstaw prowadzenia zespołów wokalnych. - Uczymy też, jak poszerzyć i dobrać repertuar śpiewów liturgicznych, a także wzbogacić swoją wiedzę na temat zasad i przepisów liturgicznych ze szczególnym uwzględnieniem roli muzyki. Chcemy nauczyć kantorów wzmacniania śpiewu wszystkich wiernych, a nie tylko solistów - mówi Faustyna Hinc.
Uczestnikami warsztatów są osoby, które dopiero chcą się nauczyć śpiewać, jak już te śpiewające. Katarzyna Gruszka brała już udział w warsztatach w Krakowie i w Gdańsku. - Jestem tutaj, bo chcę poszerzyć moją wiedzę i praktykować śpiew pod okiem wybitnych specjalistów. Są tu takie zajęcia, jak zbiorowa i indywidualna emisja głosu, podstawy dyrygowania, dobór repertuaru. To wszystko z pewnością przyda mi się w mojej dalszej, muzycznej drodze - mówi.
Miejscem śpiewaczych spotkań, którym patronują gdańscy ojcowie oblaci i dominikanie, jest Oblackie Centrum Edukacji i Kultury przy klasztorze św. Józefa. GSK działa pod honorowym patronatem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego. Gdański oddział "Gościa Niedzielnego" jest patronem medialnym szkoły.