Kaszubski zwyczaj gromadzenia się w ostatnią noc przed pogrzebem w domu zmarłego doczekał się artystycznej realizacji. Widowisko "Pusta noc” - dzieło na orkiestrę kameralną, chóry i solistów, aktorów i multimedia - wystawiono 19 października w rumskim kościele pw. św. Józefa i Judy Tadeusza w obecności bp. Zbigniewa Zielińskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej.
Pusta noc to obyczaj, który pozwalał oswoić się człowiekowi ze śmiercią i zachęcał do refleksji nad przemijaniem. Kaszubska religijność jest mocno związana z naturą i takim sposobem postrzegania świata, stąd nawiązania do przemijania w świecie przyrody. Tradycyjnie to wydarzenie ostatniego wieczoru przed pogrzebaniem zmarłego, kiedy jego rodzina, bliscy i znajomi spotykali się w domu nieboszczyka, aby odmówić różaniec. Po zakończeniu modlitwy w intencji zmarłego, ludzie przez kilka godzin lub całą noc śpiewali pieśni pustonocne. W ten sposób, na modlitwie, czuwali przy zmarłym. Pojęcie pustej nocy tłumaczy się jako noc pustki po odejściu bliskiej osoby. Staropolszczyzna wyjaśnia słowo "pusty" jako opuszczony, zapomniany i pozbawiony pomocy. Aby uniknąć takiego zapomnienia duszy zmarłego i zapobiec jej osamotnieniu, mieszkańcy Kaszub praktykowali obrzęd pustej nocy.
W rumskim kościele przypomniano ten obyczaj w nowoczesnym wydaniu. - Widowisko "Pusta noc" odbywa się w wielu wymiarach. Niezwykłość projektu to nieszablonowa koncepcja łącząca słowo, obraz, ciszę i dźwięk oraz ciemność i światło. Zestawia obok siebie klasyczne elementy koncertu symfonicznego z udziałem śpiewaków-solistów, chóru z nowoczesnymi elementami multimedialnych projekcji oraz efektów świetlnych i dźwiękowych - mówi Monika Baran ze Stowarzyszenia Katolickie Amatorskie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku, organizatorka wydarzenia.
W zamyśle twórców widowisko "Pusta noc” jest nie tylko formą artystycznej wypowiedzi na temat nieistniejącego już obrzędu pustej nocy, ale także przypomnieniem tradycyjnego rytuału i okazją do refleksji nad ludzkim życiem. Muzykę skomponował i zaaranżował Cezary Paciorek. W kościele w Rumi wystąpili: Katarzyna Bierecka - sopran, Marcin Miloch - baryton, Wejherowski Chór Mieszany Camerata Musicale oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją maestro Wojciecha Rajskiego. Na scenie pojawili się również aktorzy, śpiewacy pustonocni, a całości towarzyszyły wizualizacje autorstwa Artura Wyszeckiego i Wojciecha Ostrowskiego. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska.
Widowisko honorowym patronatem objął abp Sławoj Leszek Głódź. Patronem medialnym "Pustej nocy" był Gość Niedzielny.