Nowy numer 20/2024 Archiwum

Nowy dom opieki dla seniorów w Gdańsku przejdź do galerii

Biskup Zbigniew Zieliński poświęcił Centrum Opieki "Serenus" w Gdańsku.

Głównym celem działalności centrum jest zapewnienie profesjonalnego i pełnego życzliwości pobytu w placówce. - To dla nas wyjątkowy dzień. Tworzenie domu opieki od postaw jest niezmiernie trudne. Dziękujęe moim pracownikom za to, co już zrealizowaliśmy, a także cieszę się, że razem możemy od początku budować i kreować to miejsce - mówi Magdalena Kowalczys, dyrektor Centrum Opieki "Serenus".

Pracują metodą tzw. małych grup mieszkalnych - maksymalnie 31-osobowych - co ma zapewnić poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa. Centrum zapewnia całodobową opiekę osobom starszym, cierpiącym na demencję starczą oraz chorobę Alzheimera. Będą ją świadczyć m.in. opiekun, pielęgniarka, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, dietetyk, pracownicy administracji. Na życzenie również: psycholog, kapelan. Uroczystości poświęcenia odbyła się w kaplicy centrum. - Dołożony wszelkich starań, aby ten dom był miejscem bezpiecznym, gwarantującym najwyższe standardy opieki w duchu poszanowania godności dla drugiego człowieka - dodaje dyrektor.

Centrum Opieki "Serenus" Gdańsk jest najnowszą inwestycją Diakonii Neuendettelsau, która pragnęła podzielić się w Polsce swoim doświadczeniem w prowadzeniu domów opieki na europejskim poziomie. - Dziękuję wolontariuszom z pobliskich szkół za pomoc i udział w dzisiejszej uroczystości. Mam nadzieję, że będzie to początek wspólnej drogi w rozwoju wolontariatu w naszym domu - podkreśla M. Kowalczys.

- Ten piękny budynek to tylko cześć tego domu. Zasadniczą jego treścią są bowiem nasi mieszkańcy. To dla nich i ich bliskich ma to być miejsce szczególne. w którym będą królowały troska, życzliwość, tolerancja i bezpieczeństwo - dodaje dyrektor. - Kierowanie taka placówką to prawdziwy zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność. Dlatego dołożę wszelkich starań, by prowadzić to miejsce z duchem wartości, w których centrum będzie zawsze człowiek.

Diakonia Neuendettelsau jest jednym z większych i znaczących diakonijnych podmiotów w Niemczech. Swoją działalność non profit prowadzi już od ponad 160 lat. Posiada prawie 200 różnorodnych obiektów, w których znajduje opiekę, podnosi kwalifikacje, zdobywa doświadczenie, leczy się i uczy ponad 90 tys. osób.

Centrum Opieki "Serenus" znajduje się na gdańskim Ujeścisku. Jest placówką prywatną. W tym samym budynku funkcjonować również będzie przedszkole Fregata. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Trójmieście, ale nie w Polsce.

Dyrektor podkreśla, że relacja, jaka tworzy się między dziećmi i seniorami, jest niezwykła, a wspólne spędzanie czasu przynosi korzyści obu stronom. - Osoby starsze dzięki obecności dzieci odzyskują radość i energię. Seniorzy i przedszkolaki służą sobie nawzajem, ich potrzeby uzupełniają się - wyjaśnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama