Nowy numer 25/2021 Archiwum

Wyjątkowy koncert zaduszkowy w Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na koncert zaduszkowy "Elegia in obitum".

W Dniu Zadusznym na scenie muzeum usłyszymy mniej znane liryki patriotyczne w towarzystwie wybranych wierszy Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Teresy Bogusławskiej. Wizualnym elementem całości będzie autorska choreografia zaprezentowana przez parę tancerzy współczesnych oraz malarska wizualizacja multimedialna - informują organizatorzy.

Elegia składa się z 8 części, które - według zamysłu muzeum - mają stanowić hołd złożony wszystkim poległym w czasie okupacji. Utwór elegijny autorstwa Adama Tańskiego napisany został na fortepian, multiperkusję oraz sopran koloraturowy.

- Mimo oczywistego dla wszystkich martyrologicznego kontekstu tego okresu polskiej historii postanowiłem odejść od stawiania muzycznie hałaśliwego pomnika pamięci poległych bohaterów, a skupić się bardziej na emocjach i przeżyciach subtelnych - wyjaśnia autor. - Elegia to muzyka kontemplująca tragedię i smutek, z jakimi zmierzyły się ofiary wojennego kataklizmu. Kolejne części to muzyczne impresje tragicznego losu, które mają emanować na współodczuwających słuchaczy i stawiać ich przez to w obliczu prawdy - dodaje A. Tański.

Na scenie zaprezentują się: Olga Siemieńczuk - śpiew, Karolina Tańska - fortepian, Leszek Lorent - instrumenty perkusyjne, Agafia Wieliczko - choreografia i taniec, Jacek Niepsujewicz - taniec, Adam Tański - muzyka oraz Mateusz Pudlis - wizualizacje.

Koncert "Elegia in obitum" odbędzie się 2 listopada. Start o godz. 18 na scenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama