Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na koncert zaduszkowy "Elegia in obitum".
W Dniu Zadusznym na scenie muzeum usłyszymy mniej znane liryki patriotyczne w towarzystwie wybranych wierszy Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Teresy Bogusławskiej. Wizualnym elementem całości będzie autorska choreografia zaprezentowana przez parę tancerzy współczesnych oraz malarska wizualizacja multimedialna - informują organizatorzy.
Elegia składa się z 8 części, które - według zamysłu muzeum - mają stanowić hołd złożony wszystkim poległym w czasie okupacji. Utwór elegijny autorstwa Adama Tańskiego napisany został na fortepian, multiperkusję oraz sopran koloraturowy.
- Mimo oczywistego dla wszystkich martyrologicznego kontekstu tego okresu polskiej historii postanowiłem odejść od stawiania muzycznie hałaśliwego pomnika pamięci poległych bohaterów, a skupić się bardziej na emocjach i przeżyciach subtelnych - wyjaśnia autor. - Elegia to muzyka kontemplująca tragedię i smutek, z jakimi zmierzyły się ofiary wojennego kataklizmu. Kolejne części to muzyczne impresje tragicznego losu, które mają emanować na współodczuwających słuchaczy i stawiać ich przez to w obliczu prawdy - dodaje A. Tański.
Na scenie zaprezentują się: Olga Siemieńczuk - śpiew, Karolina Tańska - fortepian, Leszek Lorent - instrumenty perkusyjne, Agafia Wieliczko - choreografia i taniec, Jacek Niepsujewicz - taniec, Adam Tański - muzyka oraz Mateusz Pudlis - wizualizacje.
Koncert "Elegia in obitum" odbędzie się 2 listopada. Start o godz. 18 na scenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny".