Obrazy II wojny światowej malowane wizualizacjami, tańcem i muzyką Adama Tańskiego - to koncert zaduszkowy pt. "Elegia in obitum" zaprezentowany wieczorem 2 listopada w gdańskim muzeum.
Po raz kolejny gdańskie Muzeum zdecydowało się na niekonwencjonalne ujęcie historii - były już aplikacje VR (wirtualnej rzeczywistości), koncerty, pokazy filmowe.
Teraz, w Dzień Zaduszny, widzom zaproponowano poruszające widowisko w sali teatralnej placówki. Przejmujące, choć surowe w formie, wstrząsnęło widzami.
- Przejmująca muzyka, śpiew i wiersze poetów okupacyjnych. Wizualizacje i choreografia podkreśliły z jednej strony niemoc i niepewność, która towarzyszyła ludziom wojennego pokolenia, z drugiej tak jak to padło ze sceny: pozornie bezbronni, ale niezwyciężeni. Czas wojny znam jedynie z relacji rodziców, ale to co przygotowało muzeum oddało znakomicie atmosferę tego strasznego czasu - mówiła pani Zofia, po zakończeniu koncertu.
Utwór elegijny autorstwa Adama Tańskiego napisany został na fortepian, multiperkusję oraz sopran koloraturowy. Dodatkowo, towarzyszył mu taniec i wizualizacje, które szczególnie mocno działały na emocje słuchaczy. "Elegia in obitum" (Elegia na śmierć) to próba opisania dźwiękiem, słowem, obrazem i ruchem, tych emocji, które towarzyszyły zwykłym ludziom podczas wojny. To heroizm, ale dramat wewnętrzny, i też nadzieja.
W Dniu Zadusznym na scenie muzeum można było usłyszeć mniej znane wiersze Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Teresy Bogusławskiej. Muzykom, śpiewaczce Oldze Siemieńczuk, towarzyszyli momentami na scenie tancerze: Agafia Wieliczko i Jacek Niepsujewicz. Wspólnie tworzyli sceny, by widz na swój sposób mógł przeżyć moment wspomnień ofiar czy własnych przodków, którzy odeszli w czasie wojny. Na koncercie pojawiły się też wizualizacje. Stworzone specjalnie dla potrzeb przedstawienia na podstawie wcześniej namalowanych obrazów. W sumie połączenie tych wszystkich mediów, dało poruszający i oryginalny obraz, który zapadnie w pamięci widzów.
Na scenie Muzeum II Wojny Światowej wystąpili 2 listopada:
Wydarzenie objął patronatem honorowym JM prof. Maciej Sobczak, rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. "Gość Niedzielny" był patronem medialnym wydarzenia.