Nowy numer 5/2023 Archiwum

Gdańsk. Kongres poświęcony 108 męczennikom II wojny światowej

Celem wydarzenia odbywającego się w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej jest propagowanie duchowości polskich męczenników zamordowanych w czasie II wojny światowej.

W najbliższą środę i czwartek (11 i 12 grudnia br.) w Gdańsku odbędzie się I Kongres 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Jego celem jest przybliżanie bohaterskich postaw polskich męczenników zamordowanych podczas II wojny światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II podczas jego podróży apostolskiej do Polski, a także promocja działań na rzecz utrwalania pamięci narodowej. Organizatorami Kongresu są Braci Mniejsi Kapucyni oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

- Zachęcam do uczestnictwa w kongresie. Obecnie w archidiecezji gdańskiej obchodzimy jubileuszowy Archidiecezjalny Rok Męczenników II Wojny Światowej. Tematyka kongresu będzie koncentrowała się na przybliżeniu postaci i duchowości pięciu błogosławionych męczenników gdańskich, a także tych duchownych, którzy oddali swoje życie za Boga i ojczyznę do 1990 roku - mówi brat Zdzisław Duma, główny inicjator kongresu, pełniący funkcję gwardiana Domu Zakonnego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Gdańsku.

Wydarzenie zostanie zainaugurowane w środę 11 grudnia br. Mszą św. sprawowaną o godz. 8 pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia w gdańskim kościele pw. Chrystusa Króla (ul. Rogaczewskiego 55). Po zakończonej Eucharystii nastąpi poświęcenie i odsłonięcie pomnika bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego znajdującego się na terenie parafii.

W trakcie dwóch dni kongresu odbędzie się 15 debat panelowych o zróżnicowanej tematyce. Przewidywana liczba prelegentów i moderatorów to 70 osób reprezentujących różne środowiska i odmienne światopoglądy.

Udział w kongresie jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zainteresowanych uczestnictwem uprasza się o wypełnienie formularza rejestracji, aby otrzymać potwierdzenie z zaproszeniem do udziału w wydarzeniu.

Wszelkie informacje, zapisy i program Kongresu - kliknij tutaj.


Patronat honorowy nad wydarzeniem objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama