Nowy numer 5/2023 Archiwum

Nie odstawiajmy seniorów na święta

W okresie przedświątecznym Caritas Archidiecezji Gdańskiej po raz drugi chce głośno mówić o problemie "odstawiania" osób w podeszłym wieku, chorych, na święta.

Większość mieszkańców trójmiejskich domów pomocy społecznej spędza ten ważny czas samotnie. Niepokojące jest również to, że przed świętami wzrasta liczba osób starszych, przywożonych przez rodziny na oddziały ratunkowe. Naszą odpowiedzią na to jest kampania społeczna "Odstawieni na święta" - mówi Beata Kasprzyk, koordynator akcji.

Zainicjowane przez Caritas przedsięwzięcie ma zwrócić uwagę na problem, który jest udziałem 98 proc. mieszkańców domów opieki społecznej.

Ksiądz Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej, zauważa, że zeszłoroczna kampania przyniosła pozytywne efekty. - Zgłosiło się bardzo wiele osób, które były gotowe zaprosić seniorów na kolację wigilijną. Z naszych obserwacji wynika, że akcja uświadomiła również rodzinom, jak ważne jest spędzenie tego czasu wspólnie. W rezultacie więcej naszych mieszkańców pojechało do swoich najbliższych - mówi dyrektor.

Problem "odstawionych" seniorów doskonale znają ratownicy medyczni. Bo niektóre rodziny nauczyły się, jak wykorzystywać zespoły ratownictwa medycznego i oddziały ratunkowe, by chory na okres świąteczny trafił do szpitala. - Niestety, w wieku senioralnym nie jest trudno doprowadzić do sytuacji, która będzie obligowała zespoły ratownictwa medycznego do przyjazdu i zabrania osoby starszej do szpitala - mówi Łukasz Wrycz-Rekowski, ratownik medyczny z Fundacji "AID Ratunek".

Krzysztof Lis z Fundacji "AID Ratunek" dodaje, że osoby starsze, które trafiają w święta na oddział ratunkowy, czują się zawiedzione postawą swoich rodzin. - Jednocześnie osoby te są bardzo wdzięczne za naszą pomoc, opiekę i za rozmowę. Znane są nam również przypadki, kiedy seniorzy, na co dzień samodzielni, przed świętami pojawiają się na SOR, bo chcą ten czas spędzić wśród ludzi - mówi.

Magdalena Walczak, psycholog z Centrum Pomocowego Caritas w Gdańsku, podkreśla, że seniorzy różnie reagują na informację o samotnym spędzeniu świąt. - Niektórzy tego chcą, inni wręcz odwrotnie. Jest bardzo wielu seniorów, którzy w czasie tych samotnych świąt odczuwają smutek, żal, a nawet złość - mówi.

Jeżeli ktoś jest sam, jest seniorem i pragnie spędzić wigilijny wieczór w rodzinnej atmosferze, może zadzwonić pod numer: 515 423 919 lub wysłać mail: bkasprzyk@caritas.gda.pl. Z tych samych kontaktów może skorzystać też ten, kto chciałby ugościć na święta seniora/osobę samotną.

Kampania "Odstawieni na Święta" jest organizowana po raz drugi przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku, AID Ratunek, Domem Pomocy Społecznej "Polanki", Domem Opieki "Złota Jesień", Domem Pomocy Społecznej "Ostoja" oraz Domem Pomocy Społecznej w Sopocie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama