Na skwerze nieopodal kościoła pw. Chrystusa Króla w Gdańsku, staraniem duszpasterzy oraz parafian, stanął kilkumetrowy cokół, a na nim postać pierwszego proboszcza, zamordowanego w KL Stutthof.
Z inicjatywą budowy monumentu wyszli kapłani oraz wierni parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku. - Pierwszy proboszcz, a zarazem budowniczy naszego kościoła to człowiek wielu talentów i głębokiej duchowości. Społecznik, duszpasterz Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, więzień KL Stutthof i męczennik Kościoła katolickiego - mówi ks. kan. Bartłomiej Stark, proboszcz.
W zeszłym roku zawiązał się komitet społeczny budowy pomnika. - Projekt został wyłoniony w konkursie. Prezydent Gdańska śp. Paweł Adamowicz, działając w porozumieniu z parafią pw. Chrystusa Króla, ogłosił konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego. Komisja wybrała do realizacji projekt Beaty i Macieja Aleksandrowiczów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po akceptacji Rady Miasta Gdańska zostały rozpoczęte prace budowlane - opowiada ks. Stark.
W środę 11 grudnia został odsłonięty i poświęcony pomnik bł. ks. Rogaczewskiego. W uroczystości udział wzięli m.in.: abp Sławoj Leszek Głódź - metropolita gdański, Jarosław Sellin - wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Dariusz Drelich - wojewoda pomorski, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Karol Nawrocki - dyrektor Muzeum II Wojny Światowej i przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika ks. Rogaczewskiego, prof. Mirosław Golon - dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, a także Jarosław Wittstock - prezes Zarządu Grupy Lotos, główny fundator monumentu.
- Ksiądz Rogaczewski oddał swoje życie w obronie ludzkiej godności i Ewangelii. Niech jego przykład umacnia nas na drogach życia i pobudza do jeszcze większej miłości Boga i ojczyzny. Jego słowa: "Powiedz moim ukochanym wiernym z parafii Chrystusa Króla, że chętnie oddaję swe życie Pro Christo et Patria" - dla Chrystusa i ojczyzny - niechaj umocnią nas w nadziei, że mamy tak wielkiego orędownika w niebie - mówił abp Głódź.
Na zakończenie pod pomnikiem zostały złożone wiązanki kwiatów.
Franciszek Rogaczewski urodził się 23 grudnia 1892 r. w Lipinkach. Ukończył Seminarium Duchowne w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymał w marcu 1918 roku. 31 stycznia 1930 r. został mianowany przez bp. Edwarda O'Rourke rektorem z tytułem proboszcza kościoła pw. Chrystusa Króla w Gdańsku, którego uroczyste poświęcenie odbyło się 30 października 1932 roku. 1 września 1939 r. został aresztowany oraz osadzony w Victoria-Schule, a następnie przewieziony do obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Został rozstrzelany 11 stycznia 1940 r. w lesie położonym w pobliżu obozu.
Jest jednym ze 108 polskich męczenników za wiarę z okresu II wojny światowej, których beatyfikował 13 czerwca 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II.