W 38. rocznicę wprowadzeniu stanu wojennego na pl. Solidarności w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tamtego czasu na Wybrzeżu.
Stan wojenny to ogromna tragedia, będąca najczarniejszą kartą współczesnej historii Polski. Była to dekada, która miała odebrać nam nadzieję na wolną i niepodległą ojczyznę. Wspominamy dzisiaj ofiary tamtego czasu i ich poświęcenie, które nie poszło na marne. Dzięki ich niezłomnej walce my możemy żyć w wolnym kraju. Jesteśmy im wdzięczni, dlatego będziemy przekazywać pamięć o nich, a także o tamtych strasznych czasach kolejnym pokoleniom - mówił Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.
- Spotykamy się w miejscu, gdzie wielokrotnie była przelewana krew ludzi, którzy dopominali się o godność człowieka, dopominali się o wolność ojczyzny. Za to do nich strzelano, za to władza komunistyczna represjonowała ich, pozbawiała pracy i wyrzucała z kraju. Wielu lat trzeba było, żeby w wolnej ojczyźnie można było stwierdzić, że stan wojenny był zbrodnią przeciwko narodowi. Jednak zrobiono to na tyle późno, by nie można było pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy tą zbrodnią kierowali - podkreślił Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".
Profesor Mirosław Golon, szef gdańskiego oddziału IPN, zauważył, że z tych, którzy polegli w tamtym czasie, "ostatecznie wyrosło nasze zwycięstwo". - Pamiętajmy o ofiarach stanu wojennego - zamordowanych, tysiącach więzionych, internowanych, masowo zwalnianych z pracy i zmuszanych do emigracji. Pamiętając o tych ofiarach, możemy zakończyć stwierdzeniem: "Wygraliśmy", chociaż cena była bardzo wysoka - mówił.
- Jest ze mną grupka więźniów politycznych, która konsekwentnie od 1993 r. jest tutaj każdego roku, by upominać się o sprawiedliwość, osądzenie zbrodni komunistycznych, o odsunięcie z wymiaru sprawiedliwości sędziów, którzy skazywali w procesach politycznych w PRL - podkreślił Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia "Godność".
Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów, zapaleniem zniczy, a także odsłonięciem wystawy poświęconej ofiarom stanu wojennego: Antoniemu Browarczykowi, Piotrowi Sadowskiemu, Wacławowi Kamińskiemu i Janowi Samsonowiczowi.
Organizatorem uroczystości byli NSZZ "Solidarność", IPN Gdańsk oraz Stowarzyszenie "Godność".