Nowy numer 39/2022 Archiwum

Akcent na spotkanie

Czym jest wizyta duszpasterska, jak się do niej przygotować, a także jak podejść do tzw. koperty, mówi ks. kan. Grzegorz Stolczyk, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Gdańsku-Przymorzu.

Kiedy zaczną się kolędy, w mediach pojawi się temat tzw. koperty. Jak powinno podejść się do tej sprawy?

Jeśli bardzo powierzchownie spojrzymy na wizytę duszpasterską, może uciec nam sens tego spotkania. Niektórzy w przestrzeni sakralnej, kościelnej szukają tych elementów, które budzą wątpliwości. Można zatrzymać się tylko na kopercie i postrzegać kolędę w aspekcie materialnym. Kapłan nie oczekuje, że osoba przyjmująca go w swoim domu wręczy mu kopertę czy złoży jakąś ofiarę. Jest to kwestia osobista i dobrowolna. To nie jest tak, że kopertę wręcza się na początku, w drzwiach wejściowych, bo inaczej ksiądz nie wejdzie. Częściej zdarza się, że ktoś biega po piętrach, bo chce złożyć ofiarę, a zapomniał. Jest to sprawa otwarta. Jeśli ktoś ma pragnienie, to tak robi. Bez wątpienia jest to wsparcie i utrzymanie materialne Kościoła. Tym bardziej że kolędę przyjmują osoby nie zawsze praktykujące, a które mają wewnętrzną potrzebę złożenia ofiary na Kościół.

Jakie jest Księdza nastawienie przed tegoroczną kolędą?

Bardzo pozytywne. Cieszę się, kiedy mogę osobiście spotykać się z ludźmi. Jest to bardzo cenny, ale też fizycznie trudny czas. Muszę przyznać, że podczas wizyty duszpasterskiej doświadczam od ludzi ogromnej życzliwości.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama