Nowy numer 26/2022 Archiwum

Nowe eksponaty w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Do gdańskiego muzeum trafiło ponad 2 tys. nowych obiektów. To wynik ogólnopolskiej zbiórki rodzinnych pamiątek, którą prowadzono w roku 80. rocznicy wybuchu wojny.

Od maja ub.r. w największych polskich miastach pojawiali się pracownicy muzeum z Gdańska. Przez 8 miesięcy placówka prowadziła zbiórkę artefaktów związanych z II wojną światową. Muzealnicy odwiedzili m.in. Lublin, Szczecin, Białystok, Katowice i Warszawę. Karol Nawrocki, dyrektor MIIWŚ, nie kryje zadowolenia z przeprowadzonej akcji. - Kiedy w maju rozpoczynaliśmy akcję i zwróciliśmy się z apelem o wzbogacenie naszych zbiorów, nie liczyliśmy na tak wielkie zaangażowanie ludzi. Tymczasem, w trakcie ponad 80 spotkań naszych pracowników udało się zdobyć dokładnie 2004 eksponaty. Są to często rodzinne, niosące wielki ładunek emocjonalny pamiątki związane z losami wojennymi Polaków - mówi dyrektor.

Karol Nawrocki oraz kierownik Działu Zbiorów Wojciech Łukaszun podsumowali Ogólnopolską Zbiórkę Eksponatów "Przyjmiemy Twoją historię..." na specjalnej konferencji prasowej, połączonej z prezentacją zdobytych eksponatów. Największą część nowej kolekcji stanowią gazety. Muzeum otrzymało 875 egzemplarzy, z czego 700 przekazała katowiczanka. Jest to pamiątka po jej rodzicach, którzy mieszkali we Lwowie i w latach 1941-1944 gromadzili niemiecką prasę gadzinową, wydawaną w czasie wojny. Wśród eksponatów znalazła się też szabla turecka należąca do Jana Koseckiego, podarowana przez Jarosława Afeltowicza. Według rodzinnych przekazów, została zdobyta w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku. Podczas powstania warszawskiego uratowana została z mieszkania rodziny w kamienicy przy ul. Puławskiej 99.

- Naszym zadaniem jest gromadzenie, konserwowanie i dbanie o narodowe dziedzictwo. W każdym muzeum magazyn zbiorów jest sercem instytucji. Kończymy symbolicznie pewien etap zbiórki. W związku z dużym zainteresowaniem, odpowiadając na apel społeczny, będziemy ją kontynuować - dodaje K. Nawrocki.

Muzeum planuje także wydać album, który prezentowałby wszystkie otrzymane eksponaty.


Więcej o akcji gdańskiego muzeum w pierwszym tegorocznym numerze "Gościa Gdańskiego" na 5 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama