Nagrodę po raz pierwszy przyznano w 1998 roku. Wśród ponad 100 uhonorowanych w minionych latach znaleźli się przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń katolickich, którzy robią wartościowe rzeczy dla gdańskiego Kościoła. Kandydatów do nagrody rokrocznie zgłaszają przedstawiciele władz kościelnych, stowarzyszeń, fundacji i ruchów katolickich archidiecezji. Odznaczeni to m.in. działacze pro-life, wolontariusze, przedstawiciele wspólnot, katoliccy lekarze czy członkowie grup artystycznych, propagujących wartości chrześcijańskie. W sobotę 11 stycznia wyróżniono odznaczeniem kolejne osoby.
Na gali w Dworze Artusa zgromadziło się kilkaset osób, wśród nich bp Wiesław Szlachetka, europoseł Anna Fotyga oraz senator Antoni Szymański. - Nagroda "Pro Ecclesia et Populo" to wyraz wdzięczności gdańskiego Kościoła za dar, jakim są jej laureaci. To ludzie, którzy realizują charyzmat dobra dany przez Ducha Świętego. Poświęcają się pracy na rzecz swoich wspólnot, parafii, stowarzyszeń, codziennie świadczący swoim życiem i zaangażowaniem, często w formie wolontariatu, o wartościach, jakimi kieruje się Kościół - mówi bp Wiesław Szalchetka.
Antoni Szymański, który jest jednocześnie przewodniczącym kapituły nagrody, mówi o zmianie pokoleniowej wśród tegorocznych laureatów. - W tym roku młodsze pokolenia otrzymują to wyróżnienie, bo teraz oni są aktywni i działają na rzecz gdańskiego Kościoła. Dlatego powstała ta nagroda, która ma uhonorować ich wysiłek włożony w rozwój i krzewienie naszych wartości - mówi senator
Kapituła przyznała tegoroczne odznaczenia następującym osobom:
- Paulinie i Jakubowi Gorskim, zgłoszonym przez Wspólnotę Rodzin "Źródło Życia", za zaangażowanie w tej wspólnocie, działalność charytatywną na rzecz ubogich, pracę na rzecz dzieci i młodzieży, działalność ewangelizacyjną oraz wielostronną promocję wychowania dzieci w duchu wartości chrześcijańskich.
- Gedyminowi Grubbie, zgłoszonemu przez Zespół Stella Maris przy parafii Świętego Krzyża w Gdańsku, za obszerną twórczość muzyczną i kompozytorską, służbę jako organista oraz organizowanie Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Pelplińskiej.
- Aleksandrze i Krzysztofowi Kicińskim, zgłoszonym przez chór Cantores Minores Gedanenses, za służbę medyczną na rzecz zdrowia i życia, pracę w dziedzinie leczenia niepłodności małżeńskiej we współpracy z Duszpasterstwem Rodzin, Gdańskim Hospicjum oraz za zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej.
- Renacie Mroczkowskiej, zgłoszonej przez Różaniec Rodziców, za wyjątkowe zaangażowanie w organizowanie corocznych konferencji o współczesnych problemach młodego człowieka, wykreowanie i organizację kolejnych edycji Gali Bohaterów, harmonijne łączenie zadań zawodowych, społecznych i rodzinnych oraz zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej.
- Barbarze Skowrońskiej, zgłoszonej przez Poradnictwo Rodzinne Archidiecezji Gdańskiej, za dwadzieścia lat oddanej służby w poradnictwie rodzinnym na rzecz narzeczonych i małżonków, jako doradczyni życia rodzinnego, promowanie naturalnego planowania rodziny oraz zaangażowanie w życie parafii.
- Andrzejowi Urbańskiemu, zgłoszonemu przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, za działalność w katolickich organizacjach prorodzinnych, na rzecz Gdańskiego Hospicjum i aktywizacji seniorów oraz wieloaspektową służbę katolickiego dziennikarza. Andrzej był dziennikarzem "Gościa Gdańskiego", Radia Plus, a obecnie jest szefem działu publicystyki i edukacji Radia Gdańsk.
«
‹
1
›
»
Foto Gość
DODANE 11.01.2020
AKTUALIZACJA 12.01.2020
oceń artykuł