Poznawanie i obcowanie. Niedziela Słowa Bożego w archidiecezji gdańskiej

Po raz pierwszy w całym Kościele powszechnym 26 stycznia 2020 r. obchodzimy Niedzielę Słowa Bożego. O Słowie Bożym, jego poznawaniu i modleniu się nim rozmawiamy z ks. dr. Piotrem Przyborkiem, twórcą i założycielem Szkoły Biblijnej Archidiecezji Gdańskiej.

Niedzielę Słowa Bożego ustanowił papież Franciszek Listem apostolskim w formie motu proprio "Aperuitillis” wydanym we wspomnienie patrona biblistów św. Hieronima, 30 września 2019 r.  Dlaczego wybrał taki termin uroczystości?

Ks. Piotr Przyborek: - Decyzja papieża wynika z logicznego ciągu wydarzeń liturgicznych. 3. Niedziela Zwykła jest wpisana w okres Świąt Bożego Narodzenia, przypada krótko po uroczystości Chrztu Pańskiego. Chrzest w życiu Jezusa i każdego chrześcijanina jest momentem wejścia do wspólnoty Ludu Bożego. To też moment, w którym jako jego członkowie podejmujemy się wszystkich zadań z tym związanych. A jednym z nich jest głoszenie Słowa Bożego innym i kierowanie się nim we własnym postępowaniu. Także celebracja, refleksja oraz krzewienie Słowa Bożego. Jest w Ewangelii św. Łukasza obraz uczniów idących do Emaus, którzy na drodze spotykają Zmartwychwstałego. To moment, kiedy Lud Boży przenika się z Chrystusem Zmartwychwstałym. To jest też istotą tej uroczystości - przenikanie się poprzez kontakt, rozważanie i wprowadzanie w życie, tego, czego uczy nas Słowo Boże.

Jest też drugi aspekt tej uroczystości. Ta niedziela staje się odpowiednim momentem tego okresu roku, w którym jesteśmy wezwani do wzmocnienia więzi z wyznawcami judaizmu oraz do modlitwy o jedność chrześcijan. Nie jest to przypadek: celebrowanie Niedzieli Słowa Bożego wyraża charakter ekumeniczny, ponieważ Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują, drogę do przebycia, aby dojść do trwalej i autentycznej jedności.

Więcej informacji o Szkole Biblijnej można uzyskać na stronie: www.szkolabiblijna.gda.pl

Całość rozmowy w Gościu Gdańskim nr 4 na 26 stycznia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..