Rekolekcyjne spotkanie w Warzenku podsumowało dekadę działającej w archidiecezji gdańskiej wspólnoty Sychar, skupiającej trudne małżeństwa. We wspólnotowej Mszy św. modlili się diecezjalni kapłani, związani z grupą, ks. Paweł Dubowik, krajowy duszpasterz trudnych małżeństw oraz członkowie wspólnoty.
Czym jest wspólnota Sychar? Odpowiedzią na problemy wielu sakramentalnych małżeństw, które przeżywają kryzys. Idea wyszła od ludzi świeckich, którzy potrzebowali pomocy. Szukali miejsca, gdzie mogliby się spotykać z ludźmi o podobnych problemach, wymieniać doświadczeniami i wzajemnie wspierać. Znaleźli je w kościele w Bojanie i parafii św. Barbary w Gdańsku.
W Sycharze spotykają się osoby, które bardzo poważnie traktują sakrament małżeństwa jako nierozerwalny związek kobiety i mężczyzny. Osoby, które są stroną porzuconą, a chcą zostać wierne przysiędze małżeńskiej. Jeżeli przez wiele lat trwają w separacji, a przyjdzie moment, że małżonek zechce wrócić, to one są na to otwarte. To ekstremalne przypadki. Są też małżeństwa, które przeżywają problemy z komunikacją, niewiernością czy niedojrzałością emocjonalną jednego z małżonków. - Przez 10 lat przewinęły się przez wspólnotę setki osób. Wiele po uzyskaniu pomocy odeszło, ale wiele też pozostało, by pomagać innym i wspierać w tym trudnym doświadczeniu małżeństwa - mówi Teresa Salamądry, od 6 lat w Sycharze.
W Mszy św. odprawionej w intencji dziękczynnej z 10 lat istnienia Sycharu w archidiecezji gdańskiej modlili się księża posługujący wspólnocie: ks. kan. Rajmund Lamentowicz, proboszcz parafii św. Barbary w Gdańsku, ks. Piotr Adamski, wikariusz parafii, opiekun gdańskiego Sychara, i ks. Marcin Bukowski, założyciel wspólnoty, wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Gdańsku-Suchaninie.
Towarzyszył im w modlitwie ks. Paweł Dubowik, krajowy duszpasterz trudnych małżeństw. Słowo Boże do zgromadzonych wygłosił ks. Piotr Adamski, który prowadził też jubileuszowe rekolekcje. - W trakcie naszych konferencji rozważamy Apokalipsę św. Jana. To głos Jezusa Chrystusa, który mówi do nas w kryzysie życia. Bo wszelkie kryzysy w naszym życiu biorą się z braku miejsca dla słowa Bożego. Ono jest receptą na wszystkie kryzysy, trudności. Ono nas podnosi, prowadzi i pokazuje, jaką drogą podążać w życiu. Jak iść dalej razem przez wszystkie trudy - mówił ks. Adamski.
Po Mszy św. kilkudziesięciu uczestników rekolekcji świętowało w czasie agapy, kosztując jubileuszowego tortu.
Więcej informacji o wspólnocie Sychar na ogólnopolskiej stronie internetowej: sychar.org.