Nowy numer 32/2022 Archiwum

Pogrzeb w czasie epidemii. Metropolita gdański wydał dekret

W związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce abp Sławoj Leszek Głódź wydał dekret dotyczący obrzędów pogrzebowych na terenie archidiecezji gdańskiej.

Metropolita gdański zarządził dziś ograniczenie uroczystości pogrzebowych do jednej stacji na cmentarzu. 

W praktyce oznacza to, że pogrzeb odprawia się przy grobie, bez wchodzenia do kaplicy cmentarnej. Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację przy grobie można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej.

Arcybiskup przypomina, że liturgię odprawia się w obecności maksymalnie 50 osób, zgodnie z decyzjami państwowymi. Dodaje, że w pogrzebie nie mogą uczestniczyć osoby przebywające na kwarantannie. 

Mszę św. pogrzebową odprawia się w kościele w dniu pogrzebu lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego.

Dekret wchodzi w życie z dniem 18 marca 2020 r. i obowiązuje do odwołania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama