Nowy numer 25/2022 Archiwum

Jak w tym roku przeżyć Niedzielę Palmową? Mówią klerycy GSD

Klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego przygotowali cykl katechez liturgicznych online na czas Wielkiego Postu. Pierwsza z nich dotyczy Niedzieli Palmowej.

W kilkuminutowym nagraniu klerycy przybliżają znaczenie Niedzieli Palmowej. - Liturgia tego dnia przypomina uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Msze św. mogą rozpoczynać się od błogosławieństwa palm i procesji do kościoła. Obrzęd błogosławieństwa palm sięga swoją tradycją aż VII wieku. Natomiast procesje są o wiele starsze - zostały zapoczątkowane w Ziemi Świętej - wyjaśnia kl. Karol Heldt.

- To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się odtwarzać wydarzenia z życia Jezusa. Niestety, w tym roku nie odbędzie się ani obrzęd poświęcenia palm, ani uroczysta procesja - dodaje.

- Zgodnie z tradycją, tego dnia odczytuje się Pasję. Na ten rok przypada relacja św. Mateusza - mówi kl. Patryk Zybert.

W nagraniu klerycy przypominają, że od 1986 r. jutrzejsza niedziela to również Światowy Dzień Młodzieży. - Dlatego zachęcamy do modlitwy za ludzi młodych, zwłaszcza tegorocznych maturzystów - dodaje kleryk.

Zachęca również do łączności z GSD i obejrzenia liturgii Niedzieli Palmowej na ich facebookowym profilu.

Katecheza liturgiczna - Niedziela Palmowa
Gdańskie Seminarium Duchowne
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama