Nowy numer 21/2022 Archiwum

Jak w tym roku przeżyć Liturgię Męki Pańskiej? Mówią klerycy GSD

Klerycy z Gdańskiego Seminarium Duchownego przygotowali cykl katechez liturgicznych online na czas Triduum Sacrum. Kolejna dotyczy wielkopiątkowej liturgii.

W kilkuminutowym filmiku alumni wyjaśniają po kolei jak wygląda Liturgia na cześć Męki Pańskiej w Wielki Piątek.

- Zgodnie ze starożytną tradycją, Kościół tego dnia nie sprawuje Eucharystii. Komunia, która będzie rozdana wiernym została konsekrowana w Wielki Czwartek, w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej - mówi kl. Karol Heldt.

- Po krótkiej homilii następuje śpiewana modlitwa wiernych, która liczy 10 wezwań, jednak w tym roku, w związku z epidemią dodano jeszcze jedno - zaznacza kl. Patryk Zybert.

Klerycy w filmiku podkreślają, że szczególnym elementem wielkopiątkowej liturgii jest adoracja krzyża. - Przysłonięty fioletowym suknem krzyż przynosi się do ołtarza. Tam, kapłan stopniowo odsłania ramiona krzyża i śpiewa: "Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata". Wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem" - podkreśla kl. Karol Heldt.

Na zakończenie liturgii przenosi się Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego. - Ciało Pańskie wystawia się w grobie po to, aby wierni mogli adorować Pana Jezusa i rozważać Jego śmierć na krzyżu - wyjaśnia kl. Patryk Zybert.

Katecheza Liturgiczna - Liturgia Męki Pańskiej
Gdańskie Seminarium Duchowne
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama