Nowy numer 21/2022 Archiwum

Czym jest Wigilia Paschalna? Mówią klerycy GSD

Klerycy z Gdańskiego Seminarium Duchownego przygotowali cykl katechez liturgicznych online na czas Triduum Sacrum. Ostatnia dotyczy Wigilii Paschalnej.

W czasie krótkiego filmiku alumni wyjaśniają niektóre elementy wielkosobotniej celebracji. - Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna już obchody niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Powinna rozpocząć się po zmroku, ponieważ jest wigilią - czuwaniem na cześć Pana - tłumaczy kl. Michał Czyż.

Liturgia rozpoczyna się od pobłogosławienia ognia i paschału. - Pierwotne zwyczaje z poświęceniem paschału były różne. W pewnych miejscach biskup kreślił krzyż oliwą, w innych miejscach żłobił go rylcem, a w jeszcze innych diakon czynił znak krzyża poświęconą świecą przy ogniu - mówi kleryk.

- "Weselcie się już zastępy aniołów w niebie (...) niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie". Do tego wzywa nas uroczyste odśpiewane Orędzie Wielkanocne, zwane Exsultetem. Autorstwo tego tekstu przypisuje się św. Augustynowi, bądź św. Ambrożemu. Przetrwał on w niezmienionej formie od VII wieku, aż do dnia dzisiejszego - mówi kl. Patryk Zyber.

- Tam, gdzie liturgii przewodniczy biskup, można w uroczysty sposób obwieścić radosne alleluja. Diakon podchodzi do katedry i ogłasza: "Najczcigodniejszy ojcze, ogłaszam Ci radość wielką, jaką jest alleluja". Po czym biskup wstaje i on sam albo diakon intonuje trzykrotnie alleluja - zaznacza kl. Karol Heldt.

Na zakończenie Wigilii Paschalnej może odbyć się procesja rezurekcyjna. - Jest uroczystym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w tryumfie Zmartwychwstałego - podkreśla kl. Patryk Zybert.

Katecheza Liturgiczna - Wigilia Paschalna.
Gdańskie Seminarium Duchowne
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama