Nowy numer 24/2021 Archiwum

Nie żyje ks. kan. Kazimierz Kopciewicz

13 czerwca zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w 84. roku życia i 60. roku kapłaństwa ks. kan. Kazimierz Kopciewicz, wieloletni proboszcz parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów w Mrzezinie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 18 czerwca pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki o godz. 10 w kościele parafialnym pw. Świętych Aniołów Stróżów w Mrzezinie (Mrzezino, ul. Pucka 4, 84-123 Połchowo).

Plan uroczystości żałobnych:

środa 17 czerwca

19.00 - Różaniec
20.00 - Wprowadzenie trumny do kościoła, Msza św. z udziałem kapłanów z dekanatu pod przewodnictwem ks. kan. Adam Zdrojewskiego  

czwartek 18 czerwca

6.30 - Msza św. parafialna
9.15 - Różaniec i Koronka do Bożego Miłosierdzia
10.00 - uroczysta Msza św. pogrzebowa z jutrznią pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki

Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi przejście na cmentarz parafialny w Mrzezinie, gdzie odbędzie się pochówek.

Requiescat in pace!


Śp. ks. kan. Kazimierz Kopciewicz urodził się 8 lutego 1937 r. w Wejherowie, w praktykującej rodzinie katolickiej Wacława i Gertrudy z domu Góra. Jego ojciec pracował w Sądzie Powiatowym, a mama zajmowała się domem. Kazimierz Kopciewicz ochrzczony został w parafii pw. Trójcy Świętej w Wejherowie, tam też otrzymał sakrament bierzmowania. W swojej rodzinnej parafii posługiwał jako ministrant. Do szkoły zaczął uczęszczać podczas okupacji. Wówczas ukończył I klasę szkoły niemieckiej, a po wojnie edukował się dalej w szkole polskiej w Wejherowie u sióstr Zgromadzenia Pańskiego. Dalej kształcił się w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie, które ukończył, zdając egzamin dojrzałości.

W roku 1955 rozpoczął formację do kapłaństwa w Seminarium Duchownym w Pelplinie. Wstępował do seminarium w latach powojennego kryzysu, kiedy klerycy rozpoczynający edukację przywozili ze sobą pościel, siennik, lampę stołową wraz z żarówką oraz sztuciec, który oddawało się do kuchni seminaryjnej. Trudny czas formacji został zakończony przyjęciem święceń kapłańskich, które ks. Kopciewicz otrzymał 17 lipca 1960 r. z rąk bp. Bernarda Czaplińskiego, biskupa pomocniczego diecezji chełmińskiej.

Po święceniach pracował jako wikariusz: w parafii pw. św. Rocha w Osieku (1960-1962), w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu (1962), w parafii pw. Chrystusa Króla w Gdyni-Małym Kacku (1962-1983). Następnie na dwa miesiące został ustanowiony proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Mściszewicach (1983), zaś 21 września 1983 r. objął urząd proboszcza w parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów w Mrzezinie. Z miejscem tym związał się na kolejne 37 lat swojego kapłańskiego życia. 19 lutego 2012 r. przestał pełnić urząd proboszcza i od tej pory, na miarę swoich sił, wspierał duszpasterzy posługujących w mrzezińskiej parafii.

Gorliwa praca i zaangażowanie pasterskie śp. ks. Kopciewicza zostały docenione poprzez uhonorowanie go 25 marca 2003 r. tytułem kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Wejherowskiej.

Ksiądz Kopciewicz zmarł w mieszkaniu na plebanii 13 czerwca w godzinach popołudniowych, w 84. roku życia i 60. roku kapłaństwa, po długiej i ciężkiej chorobie. Z pokorą dźwigał krzyż cierpienia. W pamięci wiernych pozostaje zatroskanym o duchowe dobro parafii duszpasterzem, długoletnim katechetą - do przejścia na emeryturę przygotowywał dzieci do I Komunii św., a zwłaszcza gorliwym spowiednikiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama