To wydarzenie na stałe wpisało się już w kulturalny kalendarz Gdańska. Także w tym roku uczestnicy mogą spodziewać się wspaniałych wykonań na najwyższym artystycznym poziomie.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej przyciąga wierne rzesze słuchaczy, a także turystów, którzy w murach największego ceglanego kościoła w Europie mają okazję usłyszeć artystów z różnych stron świata.
I chociaż w tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, wystąpią tylko artyści z Polski, nadal można spodziewać się wspaniałej atmosfery oraz niezapomnianych doznań muzycznych. Festiwal rozpocznie się koncertem inauguracyjnym już 3 lipca i potrwa do 28 sierpnia. Koncerty odbywać się będą w każdy piątek o 20.15 w bazylice Mariackiej w Gdańsku. 15 sierpnia zaplanowano specjalny występ z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Rozpocznie się on wyjątkowo o godz. 20.30.
– Podczas 10 koncertów usłyszymy zróżnicowany repertuar organowy i chóralny, obejmujący dzieła wszystkich epok, artyści zaprezentują szeroką paletę stylów – od dawnych dzieł mistrzów muzyki organowej, poprzez najbardziej znane kompozycje klasyków, po muzykę współczesną, również tę inspirowaną folklorem, a nawet jazzową – informuje Sebastian Wilczewski, dyrektor organizacyjny festiwalu. Wystąpią m.in. muzycy z Gdańska, Warszawy, Białegostoku czy Koszalina. Wydarzenie zainauguruje występ Macieja Sikały, który zagra na saksofonie, oraz dyrektora i pomysłodawcy festiwalu – prof. Bogusława Grabowskiego, który zaprezentuje się na organach.
– Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej może poszczycić się już długą, ponad 40-letnią tradycją, wpisując się tym samym na stałe w życie muzyczne Gdańska. W tym czasie zdobyliśmy spore doświadczenie w organizowaniu tego przedsięwzięcia, zyskując spore grono stałych słuchaczy, sympatyków i melomanów, którzy rokrocznie są gośćmi festiwalu. W latach 1978–2019 na festiwalu zaprezentowało się około 400 wykonawców i zespołów z Polski i zagranicy – podkreśla S. Wilczewski.
– Koncerty są niepowtarzalną okazją, aby odwiedzić bazylikę Mariacką, która jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, duchowym i historycznym oraz wizytówką Gdańska. Dodatkowo, a raczej przede wszystkim, jest sposobność, by usłyszeć niezwykłe brzmienie znajdujących się tam organów, które są dziełem firmy braci Hillebrandów z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 r., z kościoła św. Jana. Festiwal gwarantuje każdemu słuchaczowi szeroką gamę doznań estetycznych i muzycznych – podkreśla S. Wilczewski.
Bilety można kupić online oraz w bazylice na godzinę przed koncertem. Wydarzenie organizują Gdańskie Centrum Organowe, Akademia Muzyczna w Gdańsku oraz bazylika Mariacka. Repertuar oraz terminy kolejnych koncertów znaleźć można na: gdansk.gosc.pl.