Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zachęca do korzystania z bezpłatnej pomocy prawnej, obywatelskiej i mediacyjnej. Oferta skierowana jest również do turystów.
Do tej pory ta forma wsparcia dostępna była dla osób, które złożyły oświadczenie o niemożności pokrycia kosztu wizyty u prawnika. Obecnie, ze względu na sytuację związaną z koronawirusem, nie jest to wymagane.
- Wystarczy ustne stwierdzenie klienta, by otrzymać pomoc. Usługa jest świadczona telefonicznie lub mailowo. Prawnicy i doradcy obywatelscy udzielają konsultacji m.in. w zakresie spraw rodzinnych, zawodowych, podatkowych, ubezpieczeniowych, spadkowych czy mieszkaniowych. Pomogą osobom zadłużonym, będącym w kryzysie ekonomicznym, życiowym. Wskażą na przykład, jakie kroki prawne podjąć, by odzyskać alimenty na dziecko, lub w jaki sposób przeprowadzić upadłość konsumencką w związku z długami - informuje Sylwia Ressel z MOPR.
Turystom doradzą natomiast w przypadku nagłych zdarzeń losowych - utraty dokumentów, zgubienia kart płatniczych, gotówki lub bagażu. - Przypomnijmy też, że od maja bezpłatnych konsultacji w zakresie prowadzenia firmy mogą zasięgnąć drobni przedsiębiorcy - jeśli wykonują działalność gospodarczą jednoosobowo, w ciągu ostatniego roku nikogo nie zatrudnili i nie stać ich na odpłatną poradę - dodaje S. Ressel.
W czasie epidemii w ramach nieodpłatnego poradnictwa prawnego udzielono w Gdańsku łącznie ok. 1900 konsultacji.
Osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy winny się zarejestrować na konsultację: MOPR w Gdańsku, tel.: (58) 342 31 88, od poniedziałku do piątku w godz. 10-14 lub email: pomocprawna@mopr.gda.pl.
Można także zapisać się, dzwoniąc bezpośrednio do specjalistów. Kontakt do punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej w Gdańsku znaleźć można TUTAJ.