Nowy numer 21/2022 Archiwum

Powstaje portal internetowy o gdyńskim modernizmie

Muzeum Miasta Gdyni pracuje nad projektem "Szkło, metal, detal". Internetowa platforma ma być pierwszym wirtualnym kompendium modernistycznego detalu w kontekście miasta - od historii powstawania Gdyni, poprzez budowlane koncepcje międzywojennych mieszkańców i architektów, po wzór dla współczesnych projektantów.

Kiedy w 2016 r. muzeum przygotowało wystawę czasową "Szkło, metal, detal", szybko stała się ona prawdziwym hitem wśród odwiedzających placówkę. Pokazano na niej niewielką część detali, stanowiących elementy składowe słynnego gdyńskiego modernizmu, stylu w architekturze i projektowaniu, który zdominował międzywojenny czas w powstającym mieście. - Te fragmenty historii, które gdynianie na co dzień odkrywają na ulicach miasta albo w swoich mieszkaniach, jeśli zamieszkują modernistyczne kamienice, stanowią o unikatowym stylu miasta. Postanowiliśmy tę wiedzę i artefakty przenieść do sieci - mówi Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni.

- Chcemy zaprosić w podróż do wnętrza domu szlakiem materiałów budowlanych, detali architektonicznych, nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wreszcie ówczesnych firm, producentów i wytwórców. Portal dopełnią wykłady, filmy edukacyjne i instruktażowe, pokazujące, jak dbać o detal i jak go fotografować. Efektem realizacji naszego zadania będzie poszerzenie wiedzy o gdyńskiej architekturze, pogłębienie świadomości mieszkańców i zachęta do szczególnej ochrony architektonicznego dziedzictwa narodowego - dodaje M. Miegoń.

Strona prezentować będzie najważniejsze realizacje i ich twórców - architektów. Pozwoli też obejrzeć użyte materiały: płytki posadzkowe, stolarkę okienną i drzwiową czy elewacje. Platforma będzie przeznaczona dla badaczy, historyków i konserwatorów, jak i dla miłośników detalu architektonicznego, mieszkańców modernistycznych kamienic, turystów oraz wszystkich ciekawych świata internautów. Premierę zaplanowano na październik.


"Gość Niedzielny" objął patronat medialny nad projektem "Szkło, metal, detal".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama