Nowy numer 21/2022 Archiwum

Gdańsk. 760. odsłona Jarmarku św. Dominika

W sobotę 25 lipca w Gdańsku wystartuje 760. Jarmark św. Dominika.

Jarmark św. Dominika to nie tylko handel na jednej z największych plenerowych imprez tego typu w Europie. To także wydarzenia kulturalne oraz rozrywkowe. Od koncertów muzyki klasycznej, rockowej, folkowej, jazzowej, po parady, festiwale, konkursy, spektakle, warsztaty i zabawy dla dzieci. W tym roku impreza odbędzie się po raz 760.

Dawniej można tu było kupić pierniki toruńskie, kaszubską ceramikę, czeskie szkło, wschodnie futra i dywany, angielskie sukno, cygańskie garnki, gdańską wódkę i bursztyn. Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Tę tradycję przerwała II wojna światowa. Powrócono do niej w 1972 roku. I to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.

Obecnie uroczyste otwarcie jarmarku obwieszcza światu specjalnie napisany hejnał, do którego każdego roku dopisywana jest kolejna nuta. I tak hejnał "starzeje się" razem z jarmarkiem. W tym roku będzie miał 760 nut. W tak historycznej oprawie prezydent miasta przekazuje kupcom klucz do bram Gdańska. Jarmark św. Dominika przyciąga turystów z Polski i zagranicy.

W tym roku start imprezy zaplanowano na 25 lipca. Ze względu na koronawirusa jarmark będzie wyglądał nieco inaczej. Zamiast po dwóch, staną tylko po jednej stronie ulicy. Zmniejszy się liczba stoisk, a także ich rozstawienie. Powiększy się za to teren, na którym rozstawią się kupcy. Będzie ich można spotkać codziennie od godz. 10 do 20 m.in.: wzdłuż ulic Szerokiej, Pańskiej, Grobli I-IV, Tkackiej, Kołodziejskiej i Węglarskiej, a także na Targu Węglowym, Długim Pobrzeżu i przy Zielonym Moście. Tam staną stoiska z rzemiosłem, produktami tradycyjnymi i regionalnymi przysmakami. Miłośnicy staroci powinni udać się na stoiska przy ulicy Długie Ogrody. A przy Grobli I znajdzie się strefa dla najmłodszych wystawców - mini dziecięcy pchli targ.

Organizatorzy zapowiadają, że nie będzie hucznej ceremonii otwarcia i zamknięcia. Widownia wydarzeń programowych zostanie ograniczona do obowiązujących limitów, udostępnione będą środki dezynfekcyjne dla odwiedzających na wszystkich stoiskach, a wystawców będzie obowiązywać praca w przyłbicach i rękawiczkach.

W strefach gastronomicznych i konsumpcyjnych, które zlokalizowane będą na Ołowiance, w Parku Świętopełka, Grobla I, Długie Ogrody, na Targu Węglowym i na Targu Rybnym, wprowadzone zostaną dodatkowo środki ostrożności: sprzedaż na stoiskach tylko dań na wynos oraz wydzielenie stref konsumpcyjnych dla określonej liczby gości wraz z konieczną obsługą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama