Niewidzialny Gdańsk zaprasza

W Gdańsku powstało nowe muzeum. Po ekspozycji, którą zwiedza się w całkowitej ciemności, oprowadzają osoby niewidome i niedowidzące.

Ideą muzeum jest wejście na chwilę w świat osób niewidomych i odkrycie rzeczywistości za pomocą wszystkich zmysłów z wyjątkiem wzroku. To wycieczka emocjonalna i dydaktyczna jednocześnie. Pomysł na realizację tego projektu zrodził się w głowie Barbary Kuklińskiej-Nowak.

- Na wystawie znajdują się m.in. eksponaty, które symbolizują przełomowe momenty historyczne naszego miasta. Ta część wystawy budzi największe emocje, bo czasami zabytek, który widzimy na co dzień, w pomniejszeniu i totalnej ciemności, gdy się go tylko dotyka, może nie zostać od razu rozpoznany. W innych salach spotkamy się z eksponatami osadzonymi w naszym życiu codziennym. Więcej nie zdradzę, by nie zepsuć zabawy - mówi.

Wystawa ma również walor edukacyjny. - Nasi przewodnicy podczas zwiedzania opowiadają nie tylko o tym, co znajduje się na wystawie, ale dzielą się również swoimi doświadczeniami - jakie bariery komunikacyjne, społeczne, mentalne stają przed nimi każdego dnia, z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć. Uczą, jak można napotkanym osobom z dysfunkcją wzroku pomóc, jeśli takiej pomocy potrzebują - dodaje B. Kuklińska-Nowak.

Jedną z przewodniczek jest Agnieszka Frost, która wzrok zaczęła tracić w wieku 6 lat. - Do tej pory zajmowałam się dziećmi, teraz weszłam w nową rolę i jestem z tego bardzo zadowolona, bo to, że mogę wyjść z domu, przyjść do pracy, sprawia, że czuję się potrzebna - mówi. W trakcie zwiedzania bardzo ciekawie opowiada o historii Gdańska. - Zapraszam wszystkich do skorzystania z oferty naszego muzeum, bo to naprawdę wyjątkowa ekspozycja - zachęca.

Zwiedzanie całej wystawy trwa około godziny.

Muzeum Niewidzialny Gdańsk mieści się przy ul. Okopowej 7 w Gdańsk. Więcej informacji na: niewidzialnygdansk.pl


Więcej na temat inicjatywy w 31. numerze "Gościa Gdańskiego" na 2 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..