We wtorek 25 sierpnia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowano założenia programowe dla powstania Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
W konferencji prasowej uczestniczyli Jarosław Sellin - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Karol Nawrocki - dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, a także członkowie zespołu koordynujący powstanie przyszłej inwestycji.
- Musimy przypominać, również instytucjonalnie, że tu, na Westerplatte, wszystko się rozpoczęło. Żeby to zrobić, należy zbudować instytucję, która będzie przyciągać nie tylko naszych rodaków, ale również gości z zagranicy i taka instytucja, systematycznie działając, będzie przynosiła efekty, także efekty świadomościowe - mówił Jarosław Sellin. Dodał przy tym, że warto podjąć wysiłek budowy, żeby stworzyć całościową opowieść na obszarze, gdzie rozgrywała się bitwa.
Powierzchnia rewaloryzowanych terenów będzie wynosić około 26,5 tys. m kw. Odbudowanych zostanie siedem budowli wojskowej składnicy tranzytowej. Powierzchnia wystawy stałej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 wynosić będzie ok. 3,5 tys. m kw.
- Westerplatte niestety dzisiaj nie wygląda jak miejsce, które jest gotowe do opowieści o istocie powstania, funkcjonowania i przede wszystkim ogromnej wartości, jaką niesie obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez polskich bohaterów. Od kilku dekad na Westerplatte, niestety, panował chaos i nieład - ocenił Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
- Naszą ideę stworzenia tego muzeum zbudowaliśmy wokół triady najważniejszych dla nas wartości. Są to: autentyzm pola bitwy, symbol początku II wojny światowej oraz wyraz gotowości polskiego żołnierza do obrony ojczyzny. Owa triada zostanie uzupełniona poprzez cztery osie, poprzez pewien kontekst miejsca, kontekst półwyspu. Są to osie: militarna, rekreacyjna, gospodarcza i symboliczna. Na Westerplatte powstanie więc muzeum plenerowe, które oprzemy także na powrocie do oryginalnych ścieżek komunikacyjnych Wojskowej Składnicy Tranzytowej - zapowiedział.
Centralnym punktem inwestycji ma być cmentarz obrońców Westerplatte, którzy polegli w 1939 roku. Na jego terenie spoczną szczątki z obecnie istniejącej nekropolii, a także dziewięciu bohaterów, odnalezionych podczas zeszłorocznych badań archeologicznych.
#ŁączyNasWesterplatte | Poznaj założenia programowe dla inwestycji Muzeum Westerplatte i Wojny 1939Teren Westerplatte pozostanie ogólnodostępny i nie będzie trzeba płacić, by do niego wejść. To od zwiedzających będzie zależało, czy zdecydują się na spacer po tym historycznym terenie, czy będą chcieli skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem, którzy oprowadzą ich po specjalnie przygotowanym szlaku.
Inwestycja powinna zakończyć się do 2026 roku, jednakże stopniowo będą otwierane poszczególne części muzeum. Całościowy koszt powstania Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 wyniesie ponad 200 mln zł.